Rendkívül kellemetlen, amikor a szenvedélyes együttlétet gyötrő, hasogató fejfájás követi – főleg, ha ez rendszeresen előfordul. Becslések szerint az együttlét következtében kialakuló, erős fejfájást az emberek 1-1,6 százaléka rendszeresen tapasztalja, de ez a szám magasabb is lehet, orvoshoz azonban a legtöbben nem szívesen fordulnak, mert vagy szégyellik, vagy nem gondolják, hogy ez súlyos problémát jelenthet. Pedig ha az együttlét közben vagy közvetlenül utána erős fejfájást tapasztalunk, akkor ajánlott azonnal orvoshoz fordulni.
Mi okozza az erős fejfájást?
Az együttlét következtében jelentkező fájdalom a fejben vagy akár a nyakban is előfordulhat. Általában fokozatosan erősödik a szexuális tevékenység során, de az intenzív fejfájás jelentkezhet közvetlenül az együttlét előtt vagy közben is. Egy perctől akár 24 órán át is tarthat, és főként férfiaknál fordul elő.
Egyes tanulmányok szerint a szexuális fejfájást a fej és a nyak körüli vénák rendellenességei okozhatják, de kialakulása a magas vérnyomással is összefügghet. Azoknál, akik hajlamosak a migrénre, szintén gyakrabban fordulhat elő ez a jelenség.
2024-ben egy 61 éves nő agyvérzést kapott az Amerikai Egyesült Államokban, miután szexuális tevékenységet folytatott párjával. A nő nem tudta, hogy a fejfájás agyvérzésre utal, így bevett egy aszpirint. Mivel az aszpirin vérhígító, így végzetes lehet annak, aki agyvérzéssel küzd. A nő három aszpirint vett be összesen, amely következtében az agyvérzése súlyosbodott – de szerencsére az orvosoknak sikerült megmenteniük, és felépült.
Hogyan alakul ki?
A fizikai megterhelések – mint a sport, a súlyemelés, a futás – okozhatnak agyvérzést, de szélsőséges esetekben egy tüsszentés vagy egy nevetés is. Az Egyesült Államokban szinte minden 12. agyvérzéses megbetegedés együttlét következtében történt – ezek a betegek arról számoltak be, hogy a fájdalom a szexuális tevékenység közben vagy közvetlenül az után kezdődött.
A pitvari sövényhiány az együttlét által okozott fejfájás gyakori rizikófaktora. Ez egy olyan születési rendellenesség, amely során a szív felső két kamrája, a két pitvar között található egy rés. Ez születésünk előtt mindenkinél így van, azonban később bezárul.
Mi a teendő, ha erős fejfájást tapasztalunk?
Mindenképp forduljunk orvoshoz, ne szégyenkezzünk emiatt. Ha az agyvérzést nem ismerik fel időben, akkor súlyos következményei lehetnek. Az agyvérzés során az agy egy részének vérellátása megszakad, amely az agysejtek pusztulásához vezet. Ennek következtében maradandó agykárosodás, végtagbénulás, rokkantság alakulhat ki. Minél később vesszük észre, annál nagyobb az esély a halálra, így életmentő is lehet a betegség korai felismerése.