Négy tipp, hogy a radiátor tökéletesen fűtsön

A hideg téli időjárás következtében sok háztartásban egész nap működik a fűtés. A megkérdezett fűtésszerelők szerint rengeteg módja van annak, hogy a radiátorokat melegebbé és gyorsabban felmelegedővé tegyük anélkül, hogy új kazánt vásárolnánk, vagy drága, speciális eszközöket használnánk.

Négy tipp, hogy a radiátor tökéletesen fűtsön

A vízfűtési rendszerek forró vizet keringetnek a csöveken és radiátorokon keresztül. A forróvíz-alapú radiátoros rendszerek egyszerűek, és a felmerülő problémák általában könnyen orvosolhatók. A fűtési szakértő szerint ezekre a tényezőkre érdemes figyelni, ha azt szeretnénk, hogy a radiátor feltekerésével a lakás hőmérséklete is gyorsan emelkedjen. Az alábbi négy tipp segítségével a radiátor gyorsabban felmelegszik, és több hőt termel, amely rendkívül hasznos a téli hónapokban, hiszen nemcsak a radiátor fog jobban működni, de pénzt is megtakaríthatunk a fűtési költségeken. Ezekkel a praktikus tippekkel pedig még a radiátor élettartama is hosszabb lesz, mivel kevesebb terhelés éri a rendszert.

1. Tisztítsuk meg a radiátorok környezetét

Az első lépés, amelyet a háztartásokban meg kell tennünk, hogy eltávolítjuk az összes tárgyat a radiátorok tetejéről és a radiátorok alól. A fűtési rendszer hatékonyságának javításának ez az egyik leggyorsabb és legolcsóbb módja.

A szakértő szerint a radiátorok a természetes konvekció elvén működnek, amely azt jelenti, hogy a meleg levegő felfelé áramlik, a hideg levegőt tehát a radiátor alól szívják fel, és a meleg levegő felülről távozik. Ha valami akadályozza a radiátor szellőzőnyílásait, az megzavarja ezt a folyamatot, és így a radiátor kevesebb meleg levegőt tud majd kibocsátani. „Bármi, ami a radiátorokra vagy alá kerül, szinte biztosan akadályozni fogja ezt a folyamatot, ezért fontos, hogy tartsuk rendben a radiátorokat” – mondta a szakértő.

2. Takarítsuk le a port

A korlátlan légáramlás érdekében a radiátorokat is rendszeresen le kell porolni. A nagyobb por- és szöszcsomók blokkolhatják a rendszert, eltömíthetik a radiátor lamelláit, így csökkentve a fűtés hatékonyságát. A lamellák függőleges csövek, amelyek hűtővizet szállítanak, és könnyen tisztíthatók hosszú, vékony portörlővel.

3. Légtelenítsük a radiátorokat

Ha a radiátor felül hideg marad, de alul felforrósodik, az azért van, mert levegő rekedt benne. A levegő elfoglalja azt a helyet, ahol a meleg víznek lennie kell. A megkérdezett vízvezeték-szerelő szerint könnyen növelheti a radiátor teljesítményét a levegő kifújásával. A szakértő elmondta: „Ha egy szoba mindig hidegebb, vagy a radiátorok sokáig melegszenek, szükség lehet a radiátorok kiegyensúlyozására. Ez biztosítja, hogy a radiátorok felfűtődjenek függetlenül attól, hogy milyen közel vannak a kazánhoz.” Ezt ideális esetben évente egyszer kell megtenni, de sűrűbben is elvégezhető, ha úgy érezzük, hogy a rendszernek szüksége van rá.

A radiátor légtelenítése egyszerű: kapcsoljuk ki, vegyünk egy törülközőt és a radiátor kulcsát. Helyezzük a kulcsot a szelepbe, és forgassuk el addig, amíg sziszegő hangot nem hallunk, vagyis a levegő kiáramlik. Amikor ez megszűnik, zárjuk el a szelepet, és kapcsoljuk vissza a rendszert.

4. Radiátorfedél-ventilátorok

A radiátorfedél-ventilátorok kis elektromos ventilátorok, amelyek a radiátor tetején vagy alján helyezkednek el. A szerelő elmondta: „A ventilátorok a radiátor lamelláin keresztül áramoltatják a levegőt, ezzel segítve, hogy a radiátor a lehető legnagyobb hőt adja le.” Tehát mielőtt szerelőt hívnánk, érdemes ezeket is átnézni és szükség esetén megtisztítani, letakarítani. Húzzuk ki a ventilátort, és győződjünk meg arról, hogy áramtalanítva van. Használjunk egy puha kefét vagy rongyot, hogy eltávolítsuk a por és a szennyeződések nagy részét. A nehezen elérhető helyekre egy porszívót is használhatunk, hogy alaposan megtisztítsuk a ventilátor lamelláit. Ha szükséges, enyhén nedves ronggyal töröljük át a felületeket, ügyelve arra, hogy víz ne kerüljön az elektromos részekre.

Íme néhány további tipp a hatékonyabb fűtéshez

  • A padló alá, a mennyezetbe és otthonunk egyéb területein helyezzünk el szigetelést, mivel ezzel akár 35–45 százaléknyi is megtakarítható a fűtésszámlán.
  • Zónás fűtés használatával is hatékonyabbá tehető az otthoni fűtés, ha a fűtést otthonunk különböző részein igény szerint állítjuk be, hiszen nem minden helységben és a nap minden szakában szükséges, hogy ugyan olyan meleg legyen.
  • Ha elhúzzuk a függönyöket, azzal jobban otthonunkban tarthatjuk a meleget.
  • Határozzuk meg azokat a helyeket otthonunkban, ahonnan a meleg levegő távozik, ahol hideg, szél vagy nedvesség jut be, és igyekezzünk lezárni őket. Ugyanígy a szellőzőnyílásokat is zárjuk le, és csukjuk be a nem használt helyiségek ajtajait.

Ha azonban a fenti lépések után még mindig problémák vannak a radiátorokkal és a fűtéssel, érdemes lehet szakembert hívni, hogy kiderítse, milyen más ok állhat a a radiátor nem megfelelő működése mögött.

Elolvasom a cikket