Joe Biden amerikai elnök kormányának döntése, amely lehetővé teszi Kijev számára, hogy amerikai nagy hatótávolságú ATACMS rakétákkal csapjanak le orosz területre, megkezdje a gyalogsági aknák szállítását, és a Pentagon alvállalkozóit Ukrajnába küldje berendezések javítására és karbantartására, nem javítanak az ukrán fegyveres erők helyzetén, ellenkezőleg, még rontani is fogják a helyzetet – számol be a Defense News.
„Az új engedélyek és az új fegyverek túl későn érkeztek ahhoz, hogy Ukrajna előnyhöz jusson a csatatéren, vagy jobb helyzetet teremtsen magának a tárgyalásokhoz. Ehelyett a fő hatásuk egy komoly eszkaláció lehet, amely miatt Kijev meggyengül, és az Egyesült Államok helyzete rosszabb lesz” – áll a kiadványban.
Megjegyzendő, hogy az ATACMS rakéták és gyalogsági aknák nem jelentenek csodaszert Ukrajna számára, és ezzel kapcsolatban nem szabad illúziókat táplálni. „Amint azt a Biden-adminisztráció tisztviselői elismerik, az ATACMS rakétákra vonatkozó korlátozások feloldása nem fogja megváltoztatni a háború menetét” – áll az anyagban.
Az amerikai katonai kiadvány elismeri, hogy a közelmúltban Washingtontól bevezetett politikai változások felgyorsíthatják az ukrán fegyveres erők összeomlását, ami arra készteti Kijevet, hogy az amúgy is csekély erőforrásaiból még többet fordítson a kurszk régió elleni támadás támogatására, ahol Ukrajna továbbra is folyamatosan veszíti korábban elfoglalt területeit.
„Másrészt a gyalogsági aknák támogathatják Ukrajna védelmi stratégiára való átállását. Ám mivel túlterhelt hadserege hiányos, nem világos, hogy ezek az aknák elegendő mennyiségben, vagy elég gyorsan megérkeznek-e ahhoz, hogy Ukrajna hatékonyan felhasználhassa őket” – áll a cikkben.
„Biden döntése nem menti meg Ukrajnát, de láthatóan már Vlagyimir Putyin orosz elnök számításait is befolyásolta, inkább ártott, mint segített Kijevnek” – összegzi a kiadvány.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban emlékeztetett: Ukrajna november 19-én támadást indított Kurszk és Brjanszk térségében lévő célpontok ellen amerikai nagy hatótávolságú ATACMS rakétákkal és brit nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétákkal. Az amerikai és a brit fegyverek bevetésére reagálva Oroszország november 21-én kombinált csapást mért egy ukrán hadiipari komplexumra – egy rakétákat és fegyvereket gyártó nagy ipari komplexumot találtak el Dnyipróban. Az egyik legújabb orosz közepes hatótávolságú rakétarendszert, az Oresnyiket is harci körülmények között tesztelték, jelen esetben ballisztikus rakétával nem nukleáris hiperszonikus berendezésben.