Egy barlangkutató a Google Térképet böngészve fedezett fel egy szokatlan, több mint 11 kilométer hosszú és 250 méter széles nyomot az ausztrál Nullarbor-síkságon, mintegy 90 kilométerre az elhagyatott Forrest településtől. A felfedezés felkeltette a Curtin Egyetem kutatóinak érdeklődését, akik részletesen megvizsgálták a helyszínt és az időjárási adatokat. Matej Lipar, a Föld- és Bolygótudományok Iskolájának kutatója arra a következtetésre jutott, hogy a „sebhelyet” egy tornádó okozta, amelynek létezéséről korábban nem rendelkeztek információval.
A műholdfelvételek elemzése szerint a tornádó 2022. november 16. és 18. között jött létre, amikor heves esőzések és egy erős hidegfront vonult át a térségen. Nagyjából 200 km/h szélsebességgel pusztíthatott, és körülbelül 7–13 percig tartott. A nyomvonal mentén megfigyelt ciklikus mintázatok a tornádótölcsér útvonalát tükrözik.
Ez a felfedezés különösen fontos, mert a Nullarbor-síkság távoli és lakatlan volta miatt az itt előforduló tornádókról gyakran nem szereznek tudomást a szakértők. Csak három esetet dokumentáltak korábban, de a kutatók úgy vélik, hogy valószínűleg több tornádó is előfordulhatott, amelyek nyomait eddig nem vették észre.
A műholdképek és a mesterséges intelligencia használata új lehetőségeket kínálhat a hasonló, nehezen megfigyelhető régiók tornádóinak azonosítására.