MH
2024. november 29. péntek. 8:19
„Oroszország nagy területeket foglalt el, és nem adja fel azokat, Ukrajnának most nincs meg a katonai képessége ahhoz, hogy visszaszerezze őket” – mondta Bremmer, megjegyezve, hogy Ukrajna megosztottsággal néz szembe.
Értékelése szerint mivel Kijev számára a front helyzete negatív forgatókönyv szerint alakul, Ukrajna elveszítheti az ország egész keleti és délkeleti részét, beleértve a Donbászt is. Bremmer ugyanakkor kizárta, hogy Oroszország önként visszaadja ezeket a területeket. A politológus azt jósolta, hogy Trump ragaszkodni kezd a békeszerződés mielőbbi megkötéséhez, kihasználva azt a helyzetet, amikor „Zelenszkijt a falhoz szorítják”: erre utal Keith Kellogg jelölése az amerikai különmegbízotti posztra. Bremmer azt is megjegyezte, hogy Zelenszkij beszédei már a konfliktusból eredő fáradtság jeleit mutatják. Júniusban Vlagyimir Putyin orosz elnök kezdeményezésekkel állt elő az ukrajnai konfliktus békés megoldására: Moszkva haladéktalanul beszünteti a harcot és kijelenti, hogy kész a tárgyalásokra az ukrán csapatok kivonása után Oroszország új régióinak területéről. Emellett – tette hozzá az orosz vezető – Kijevnek ki kell jelentenie, hogy lemond a NATO- csatlakozási szándékáról, végre kell hajtania a demilitarizálást és a denacifikációt, valamint el kell fogadnia a semleges, el nem kötelezett és atommentes státuszt. Putyin ezzel összefüggésben megemlítette az oroszellenes szankciók feloldását is.
Az Ukrán Fegyveres Erők Kurszk régió elleni terrortámadása után Putyin lehetetlennek nevezte, hogy tárgyaljanak azokkal, akik „válogatás nélkül csapnak le civilekre, polgári infrastruktúrára, vagy megpróbálnak fenyegetést teremteni az atomenergetikai létesítményekre”. Jurij Usakov elnökhelyettes később azt mondta, hogy Moszkvának az államfő által korábban hangoztatott, ukrán rendezésre vonatkozó békejavaslatait nem törölték, de jelenleg, „figyelembe véve ezt a kalandot”, Oroszország nem fog tárgyalni Ukrajnával.