Újfajta fájdalomcsillapítót fejlesztettek ki

A neuropátiás fájdalom nem külső károsodásból, hanem az idegrendszer patológiáiból ered. Súlyos krónikus betegségek, például rák és cukorbetegség kísérője lehet, de a világ lakosságának hét-nyolc százalékánál minden látható ok nélkül is előfordulhat.

A Volgográdi Állami Műszaki Egyetem szakemberei kifejtették, hogy a hagyományos fájdalomcsillapítók nem hatékonyak az ilyen fájdalom elnyomásában. A krónikus neuropátiás fájdalmak terápiája ma antidepresszánsokra és szerotoninvisszavétel-gátlókra épül, amelyek alkalmazása rontja a beteg életminőségét.

Cukorbetegségben gyakori szövődmény a neuropátia, amely nemcsak a munkaképesség csökkenéséhez vezet, hanem gyakran súlyos rokkantságot és a betegek halálát is okozhatja. Jelenleg nincs hatékony és biztonságos gyógyszer az ilyen állapotok kezelésére.

A Volgográdi Állami Műszaki Egyetem és a Volgográdi Állami Orvostudományi Egyetem szakemberei és amerikai kollégái most olyan molekulát szintetizáltak, amely csökkentheti a neuropátiás fájdalmat anélkül, hogy mellékhatásokat vagy függőséget okozna.

„A vizsgálatok kimutatták a kifejlesztett molekula hatékonyságát és biztonságosságát állatokon. A diabéteszes neuropátiás fájdalomban szenvedő állatoknál a gyógyszer alkalmazásával szignifikánsan magasabb volt a fájdalomküszöb” – mondta az egyetem tanszékvezetője, aki hozzátette: jelenleg a molekula szerkezetének finomításán folynak a munkálatok.

„A molekula farmakokinetikai profiljának optimalizálása szükséges az emberi szervezettel való jobb kompatibilitás érdekében. Most olyan gyógyszert kell készítenünk, amely nem csak injekció formájában, hanem tabletta formájában is használható. Emellett olyan molekulaszerkezetet kell létrehozni, amely szabadalmilag tiszta lenne, vagyis teljesen új. Csapatunk következő lépése az embereken végzett klinikai vizsgálatokra való felkészülés lesz” – tette hozzá a szakember.

Elolvasom a cikket