Fülbe tett mikrofonnal lepleznék le az Alzheimer-kórt

Kanadai és amerikai kutatók olyan rendszert fejlesztettek, ami a szem mozgását figyelve jelzi, ha az adott személyt Alzheimer-kór fenyegeti. Mindehhez néhány érzékeny mikrofonra van szükség – írja cikkében a Szabad magyar Szó. Az összeállítás szerint betegség (egyesek szerint állapot) továbbra sem gyógyítható, viszont az idő előrehaladtával egyre nagyobb terhet jelent majd az orvosi ellátórendszerek számára. Mindennek fényében érthető, ha a tudományos világ jelenleg a megelőzés, vagy a minél korábbi diagnózis felállítására helyezi a hangsúlyt.

A kanadai École de Technologie Supérieure, valamint az amerikai Dartmouth Egyetem kutatói a fülbe helyezett mikrofonok segítségével rögzítik a szem mozgását. A szakemberek a páciens tekintetének úgynevezett szakkád mozgását monitorozzák. Ez mindkét szem gyors, egyidejű „nézését” jelenti ugyanabba az irányba. Neve a francia saccader szóból ered, amelynek jelentése rángatás, ugrás.

A korábbi kutatások már rávilágítottak arra, hogy az Alzheimer-kór egyik legelső jele a szemgolyó ezen apró mozgásának megváltozása és pontatlansága. A szakemberek most ezt a változást követnék le a fülbe helyezett mikrofonok segítségével, mivel a szemmozgás apró rezgéseket kelt a dobhártyában. A fő cél egy olyan algoritmus kifejlesztése, ami lehetővé teszi a hosszútávú, állandó monitorozást.

Elolvasom a cikket