Svájc Magyarország példáját követi

Az európai országokból érkező csapatok vagy fegyverek áthaladása Svájcon keresztül megsértené az ország semlegességére vonatkozó kötelezettségeket, a parlament tiltakozni fog ellene – mondta Mauro Poggia, az ország parlamentjének legnagyobb pártja, a „Demokratikus Unió a Központból” (DUC) svájci szenátora a RIA Novosztyinak.

„Az európai fegyverek és csapatok áthaladása svájci területen a semlegesség durva megsértése lenne, és a parlament soha nem fog ebbe belemenni. Ami a fegyverexportról szóló törvény módosítását illeti, a lazítás megkérdőjelezhető, de nem feltétlenül összeegyeztethetetlen a semlegesség elvével” – mondta.

Poggia hozzátette, hogy kérdéses, hogy egy országnak eladott svájci fegyverek öt vagy több évvel az eladás után még mindig svájci fegyvereknek minősülnek-e.

Svájc korábban a katonai semlegesség elvére hivatkozva elutasította Németország, Spanyolország és Dánia kérését, hogy a konföderáció által gyártott lőszereket újraexportálhassák Ukrajnába. A francia Challenges magazinnak januárban adott interjújában Mihail Kokorics, a Destinus svájci startup orosz alapítója, aki lemondott állampolgárságáról, azt mondta, hogy cége több száz drónt adott el Ukrajnának. Február elején a gazdasági államtitkárság, a SECO bejelentette, hogy folyamatban van az ügy tisztázása. A Destinus, amelyet a RIA Novosztyi megkeresett, nem válaszolt a kommentárkérésekre. Több más vizsgálat is feltárta, hogy Ukrajna kerülő úton juthatott svájci fegyverekhez és páncélozott járművekhez.

Elolvasom a cikket