MH/ MTI
2024. november 30. szombat. 22:22
A második államelnöki mandátumát egy hónapon belül befejező, az ország éléről távozó politikus az államelnöki hivatal által közzétett búcsúbeszédében rámutatott: az elmúlt tíz évben örömteli pillanatokat és a nemzetet nehéz megpróbáltatások elé állító perceket is átélt. De ennyi idő után kijelentheti: a román nép erős és elkötelezett a demokratikus értékek iránt – mondta.
Kulcsfontosságúnak nevezte az ezekben a hetekben zajló államfő- és parlamenti választásokat, amelyek szerinte minden eddiginél jobban meghatározzák az ország sorsát. Hangsúlyozta: a választópolgárok arról szavaznak, hogy Románia továbbra is „szabad és nyitott ország” maradjon és „ne süllyedjen toxikus elszigeteltségbe”, a sötét múltba.
Hangsúlyozta: a létfontosságú döntés során a polgároknak a demokrácia és az alapvető értékek vagy az elszigetelődés, a szélsőséges miszticizmus és a nyugati pluralizmus elleni gyűlölet között kell választani. Kérte az állami intézményeket, tegyenek meg mindent, hogy a vasárnapi szavazás a választópolgárok akaratát tükrözze. Rámutatott: minden szavazat számít.
Klaus Iohannis a számvetésében a két mandátumot felölelő elmúlt tíz év eredményei között említette az infrastruktúra fejlesztését, a közintézmények modernizálását és az ország biztonságának javítását. „Megpróbáltunk együtt egy igazságosabb és virágzóbb országot építeni” – fogalmazott.
Az eredmények közé sorolta az egészségügyi és az oktatási rendszer átalakítását, elismerve, ezeken a területeken még sok a javítanivaló. „Bizonyos, a mai Románia szilárdan elkötelezett a fejlődéshez vezető út mellett, de nem védett a kihívásoktól és a lehetséges krízishelyzetektől” – fogalmazott.
A legnagyobb eredménynek a Művelt Románia programot nevezte, amely révén véleménye szerint megvalósult az oktatási rendszer reformja. Hozzátette: a változás a következő generációkon lesz látható.
Másik fejlődő területként az ország védekezőképességének erősítését emelte ki. Közölte: azáltal, hogy a bruttó hazai termék 2,5 százaléka jut védelemre és az ország rácsatlakozott a NATO apparátusára, védettebbé, nemzetközi szinten elismertté vált.
Kitért az ország Európai Unióban betöltött szerepére és a Moldovának az uniós csatlakozás útján nyújtott támogatásra is. Úgy fogalmazott, lobbitevékenységének is köszönhető, hogy az ország jelentős összegekben részesül az uniótól, amelyből közúti infrastruktúra, iskolák, kórházak épülhetnek.
Közölte: államfőként az alkotmányosság, a demokratikus értékek védelme vezérelte, részt vett az igazságügy reformjában és a korrupció elleni harcban. „Tudom, hogy követtem el hibákat, bizonyos döntések, amelyekbe reményt és bizalmat fektettem, nem állták ki az idő próbáját, és önök közül egyesek csalódtak bennem” – mondta az államfő, bocsánatot kérve a csalódást keltő vagy nem eléggé átlátható döntésekért.
A múltra és az 1989-es forradalom közelgő 35. évfordulójára utalva kijelentette: a modern Románia, amely az Európai Unió és a NATO tagja, nem egyetlen nap alatt, nem egyetlen generáció áldozata és nem egyetlen kormány erőfeszítései révén jött létre, ehhez több egymást követő generáció elkötelezettsége, harca és munkája kellett. A román népnek a jövőbe kell tekintenie, bölcsen építeni azt és tudatában kell lennie annak, hogy jelenlegi döntései jelentősen befolyásolják majd a következő generációk életét és az ország sorsát – fejtette ki a leköszönő államfő, hangsúlyozva, hogy az ország sorsa minden egyes polgárán múlik.