Csodaszer vagy átverés? – Mit ér éhgyomorra egy pohár víz?

Egy pohár meleg víz reggelente az egyik legnépszerűbb rituálé az egészséges életmód hívei körében. Állítólag „beindítja” a szervezetet, javítja az anyagcserét, serkenti az epehólyagot, helyreállítja a vízháztartást, és még a fogyásban is segít – az RBC-Ukrajna (Styler projekt) elárulja, hogy ezek az állítások valóban megalapozottak-e, Viktor Mandziak edző és táplálkozási szakértő Facebook-posztjára hivatkozva.

A legfontosabb mítoszok a reggeli vízzel kapcsolatban

A szervezet beindítása

A testet nem kell „beindítani” – folyamatosan működik, még álmában is. Az ébredésért a kortizol hormon felelős, nem a víz.

Az anyagcsere fokozása

Nincs bizonyíték arra, hogy a reggeli sima vízivásnak jelentős hatása lenne az anyagcserére.

Az epehólyag stimulálása

Az epe a táplálékhoz választódik ki, nem a vízhez. Ez különösen igaz a fehérje- és zsíros ételekre, nem pedig a böjtös folyadékokra.

A vízháztartás egyensúlyának helyreállítása

Az éjszaka folyamán a szervezet izzadással és más folyamatokkal valóban veszít némi nedvességet. Ez azonban nem jelent kiszáradást. Reggel a szervezet a szomjúságérzettel jelzi a vízszükségletet.

A víznek melegnek kell lennie

A víz hőmérséklete nem számít: a szervezet gyorsan felmelegíti vagy lehűti a kívánt hőmérsékletre.

Egy pohár meleg víz reggeli megivása jó szokás, de hatása nem különbözik egy alma vagy egy csésze tejeskávé elfogyasztásától. Mindezek az italok és ételek bizonyos mértékig hidratálják a szervezetet. A lényeg, hogy azt igyunk és együnk, amit szeretünk, anélkül, hogy túlbecsülnénk egy-egy rituálé hatását.

Mi a helyzet a mézzel?

Víz mézzel? Ez csak édes víz. Nincsenek varázslatos tulajdonságai, és biztosan nem segít a fogyásban.

Elolvasom a cikket