Az orosz költségvetés egyharmadát fordítják a háborúra

Vlagyimir Putyin orosz elnök rekordmagas védelmi költségvetést hagyott jóvá, amely az orosz kormányzati kiadások egyharmadát teszi ki, miközben az ukrajnai háború közel három év után is folyamatosan felemészti mindkét fél erőforrásait.

Az ukrajnai háború, amely Európa legnagyobb fegyveres konfliktusa a második világháború óta, továbbra is súlyos terheket ró mindkét országra. Oroszország jelenleg jelentős előrelépéseket tesz a frontvonalak bizonyos részein, miközben az ukránok Kurszk térségében – az idei év egyetlen jelentős katonai sikerének helyszínén – folytatják az ellentámadásaikat.

Bár Ukrajna továbbra is jelentős külső támogatást kap, például Németország hétfőn több mint félmilliárd dollárnyi új katonai felszerelést ígért, az anyagi és emberi erőforrások tekintetében hátrányban van Oroszországgal szemben.

Oroszországnak több fegyvere, lőszere és katonája van, de gazdaságát és lakosságát egyre nagyobb nyomás alá helyezi a konfliktus. A hadikiadások drámai növekedése mellett az orosz gazdaság túlhevülésének jelei mutatkoznak: az infláció magas, és a munkaerőhiány komoly problémát jelent. Ennek kezelésére az Orosz Központi Bank októberben 21 százalékra emelte az alapkamatot, amely évtizedek óta nem látott szint.

Ukrajna eközben jelentős nemzetközi katonai támogatást kap. Olaf Scholz német kancellár hétfőn érkezett Kijevbe, ahol több mint 650 millió euró értékű katonai eszköz szállítását jelentette be, beleértve a Patriot légvédelmi rendszert is, amelyet jövőre terveznek Ukrajnába küldeni.

Scholz látogatása előtt ugyanakkor nemrég felhívta Putyint, ami sok ukrán tisztviselőt felháborított, hiszen ez szembement az európai országok azon törekvésével, hogy politikailag elszigeteljék az orosz elnököt. Scholz kijevi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy „Ukrajnának független, szuverén nemzetnek kell maradnia,” és hogy „Oroszországnak le kell állítania a háborút, és ki kell vonulnia Ukrajna területéről”.

Elolvasom a cikket