Rezeg a léc a szlovák kormányzatnál

Fico kormányát komoly kihívás elé állította, hogy három képviselő a Szlovák Nemzeti Pártból (SNS) kivált a koalíció parlamenti csoportjából.

Ez mindössze 76 fős, rendkívül törékeny többséget hagyott maga után a kormány számára.

Noha a három képviselő korábban feltétel nélküli támogatást ígért Fico kormányának, később ambiciózus követelésekkel álltak elő, például egy SNS által felügyelt minisztérium irányítását követelték. Az SNS határozottan visszautasította az egyeztetést velük, Fico pedig kijelentette: „Nem fogadok el politikai zsarolást.”

A december elseji politikai vitában Michal Šimečka bírálta Fico válságkezelési stratégiáját, mondván, a miniszterelnök „nem mutat komoly érdeklődést a koalíció problémáinak megoldása iránt”.

„Kemény évek elé nézünk, főként ennek a kormánynak az alkalmatlansága miatt. A kormánykoalíción belüli konfliktusok, amelyek megbénítják a parlament működését, nem szolgálják Szlovákia érdekét. Egy politikai váltás lenne a legjobb az országnak” – mondta Šimečka a Markíza tévében.

Hozzátette, pártja kész tárgyalni a kormánykoalícióval az előrehozott választásokról. Egy ilyen lépéshez azonban 90 szavazatra lenne szükség a parlamentben.

Az elmúlt hétvégén a kormánykoalíció több tagja is megszólalt az ügyben. Szombaton Fico a Facebookon elismerte: hosszú távon 76 képviselővel kormányozni fenntarthatatlan. Ígéretet tett arra, hogy a következő hetekben mindent megtesz a parlamenti működés helyreállítása érdekében.

Denisa Saková gazdasági miniszter (Hlas-SD/NI) vasárnap a TA3 televízióban reményét fejezte ki, hogy „karácsonyra néhány képviselő átértékeli álláspontját és értékeit”. Optimistán tekint arra, hogy a lázadó trió visszatérhet az SNS parlamenti csoportjához.

A szakértők és a közvélemény megosztottak abban, hogy valóban sor kerülhet-e előrehozott választásokra. Fico jelenleg negyedik kormányát vezeti, és korábban minden ciklusát kitöltötte.

Mikuláš Dzurinda, korábbi kétszeres miniszterelnök, valamint Peter Weiss, a Hlas-SD volt szövetségese, a 360-ka hírportálnak azt nyilatkozta, hogy előbb-utóbb várhatóak az előrehozott választások.

Jozef Lenč politológus viszont az Euractivnak adott interjújában „jelenleg nagyon valószínűtlennek” nevezte ezt a forgatókönyvet. Szerinte a koalíciónak először minden lehetséges opciót ki kell merítenie.

Elolvasom a cikket