Brüsszelben tárgyaltak a NAK és a MAGOSZ vezetői

MH/MTI
2024. december 4. szerda. 12:19

Brüsszelben tárgyalt Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke és Cseh Tibor a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára. A megbeszélések során a NAK és a MAGOSZ vezetői, a magyar gazdáktól kapott felhatalmazásnak köszönhetően, határozottan képviselhették a gazdák érdekeit és hangsúlyozták, hogy hazánk továbbra is elutasítja a KAP jövőjét megalapozó Stratégiai Dialógust és kiáll az agrártámogatások megőrzése mellett – tájékoztatott az MTI-nek szerdán megküldött közleményében az agrárkamara.

A NAK közleménye hangoztatta, hogy az „El a kezekkel az agrártámogatásoktól” címmel indult petíciót eddig több mint 120 ezren írták alá, ami erős felhatalmazást jelentett a magyar delegáció számára a tárgyalások során.

Papp Zsolt György és Cseh Tibor megbeszélést folytatott Elli Tsiforouval, a Mezőgazdasági Szakmai Szervezetek Bizottsága és a a Mezőgazdasági Szövetkezés Általános Bizottsága, a COPA-COGECA új főtitkárával és a kelet-európai gazdaszervezetek vezetőivel. Mint a NAK kiemelte, a tárgyalások során határozottan képviselték a magyar gazdák érdekeit és kiálltak az agrártámogatások megőrzése mellett. Leszögezték, hogy a magyar álláspont változatlan, hazánk a KAP jövőjét megalapozó Stratégiai Dialógust továbbra is elutasítja.

A Nak ismertette, hogy a COPA-COGECA elnökségi ülésén bemutatkozott az Európai Bizottság új mezőgazdasági biztosa is. Christophe Hansen, aki ígéretet tett arra, hogy a gazdák javaslatait figyelembe veszi a Közös Agrárpolitika (KAP) reformjavaslatának előkészítése során. Azt azonban egyértelművé tette az új biztos, hogy a Stratégiai Dialógusra kívánja alapozni a következő időszakot. Elmondása szerint bár a gazdák mellett szeretne a civil szervezetekre támaszkodni, az elődei által képviselt „sötétzöld” ideológiától azonban igyekszik távol tartani magát.

A NAK és a MAGOSZ vezetői külön egyeztetést folytattak a kelet-európai gazdaszervezetekkel a COPA-COGECA-n belüli közös álláspontról. A tárgyalás témái közt az agrártámogatások mellett hangsúlyos helyet kapott az ukrán importdömping ügye is. A gazdaszervezetek egyetértettek abban, hogy a kelet-európai gazdaszervezetek közös érdeke, hogy az ukrán importnyomás megszűnjön. Az európai piac védelme mellett a keleti országokhoz felsorakoztak a nyugati tagállamok is: az európai polgárokat megilleti az a jog, hogy egészséges, biztonságos és a közösségben megtermelt árut vegyenek le a boltok polcairól – írta közleményében a NAK.

Elolvasom a cikket