A kutatók olyan apró, kanál alakú leleteket elemeztek, amelyeket Skandináviában, Németországban és Lengyelországban tártak fel. Ezek az ókori eszközök, amelyek valamivel előkelőbbek, mint egy feltekert bankjegy, gyakran a katonák övére voltak erősítve, és az ópiumtól kezdve a pszichedelikus gombákig bármi mással be lehetett őket juttatni.
Összesen 241 példányt azonosítottak 116 római kori germán lelőhelyen Skandináviában, Németországban és Lengyelországban. A legtöbb 40 és 70 milliméter közötti hosszúságú kanalak vagy homorú tálakkal, vagy lapos korongokkal rendelkeznek, és jellemzően a férfiak övéhez kapcsolódtak.
A szakértők úgy gondolják, ezeket az övön viselt tárgyakat arra használták, hogy a harcok idején serkentőszereket adagoljanak és vigyenek be a szervezetbe.
Bár jelenleg nem világos, hogy a barbárok pontosan milyen pszichoaktív anyagokat használhattak, a kutatók megjegyzik, hogy az olyan egzotikus növények, mint a kannabisz, a gyilkos nadragulya és az „ördögtrombita” akkoriban Európa nagy részén kaphatók voltak. Hasonlóképpen, a pszilocibintartalmú varázsgombát és a hallucinogén anyarozsgombát is fogyaszthatták a kiskanalakon keresztül, akárcsak a komlót vagy az ópiumot.
A mérgező tyúkhúrmagvakat is lenyelhették. A római birodalomban rituálisan fogyasztották a magokat, amelyek köztudottan heves dührohamot váltanak ki, és a viking korban a hírhedt „berserker” északi harcosok is használhatták, hogy a csatatéren kiemelkedő teljesítményt nyújtsanak.
A tanulmány szerzői szerint a fent említett anyagok megfelelő mennyiségű fogyasztása segíthetett a barbár harcosoknak legyőzni a félelmüket és növelni energiaszintjüket, amikor háborúba indultak. A kanalakat tehát úgy tervezhették, hogy bizonyos gyógyszerek ideális mennyiségét adagolhatták.
Sőt, a kutatók szerint a harctéri kábítószer az ókori hadviselés egyik alapanyaga lehetett, ami a római korban rendkívül jövedelmező drogpiacok kialakulásához vezetett, amelyek célja az volt, hogy valamennyi hadsereg katonáit ellássák. „Az európai Barbaricum germán seregeiben a stimulánsok iránti kereslet mértékéről alkotott értékelésünk alapján ez egy fontos iparág lehetett” – vonják le a következtetést.