MH/MTI
2024. december 5. csütörtök. 8:44
A szenátus 99 igen, 65 nem szavazattal és egy tartózkodással elfogadta a Giorgia Meloni vezette jobbközép kormány október 23-én benyújtott migrációs törvénycsomagját. Az alsóház már november 27-én megszavazta azt.
A csomag a Meloni-kormány utóbbi több mint két évében született migrációs jogszabályokat egészíti ki, de új szabályokat is bevezet. Véglegesítették az úgynevezett biztonságos származási országok listáját, amelyen így 19 ország szerepel: Albánia, Algéria, Banglades, Bosznia-Hercegovina, Zöld-foki Szigetek, Elefántcsontpart, Egyiptom, Gambia, Georgia, Ghána, Koszovó, Észak-Macedónia, Marokkó, Montenegró, Peru, Szenegál, Szerbia, Srí Lanka és Tunézia. Utóbbira azért volt szükség, mert az olasz bíróságok az utóbbi hónapokban több alkalommal nem biztonságos országoknak nyilvánították Bangladest és Egyiptomot, és ezért nem rendelték el az onnan érkezett illegális bevándorlók elszállítását a Róma által Albániában létesített migránstáborokban.
A most elfogadott csomag azt is kimondja, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben az illegális migránsok jogi státuszát nem a területi bíróságoknak kell meghatározniuk, hanem a fellebbviteli bíróságoknak, ami a kormány szándéka szerint felgyorsítja az eljárást, és nem ad lehetőséget a kétszintű jogorvoslatra. Szigorították a családegyesítést: az eddigi egy évi helyett legalább két évi szabályos olaszországi tartózkodásra van szükség ahhoz, hogy a hozzátartozók csatlakozhassanak a már letelepedett és dolgozó bevándorlóhoz. Szabályozták a legális bevándorlást is, amely az utóbbi három évben már több mint négyszázötvenezer bevándorlónak adott munkalehetőséget. Szigorították a bevándorló munkavállalók védelmét a kizsákmányolástól, bántalmazástól. Szigorúbb előírások vonatkoznak a Földközi-tengeren mentést végző civilszervezetekre, amelyeknek az olasz polgári légi közlekedési hatóság engedélyét kell kérniük, ha valamilyen légi járművel végeznek kutatást.
Hét civilszervezet, a Mediterranea Saving Humans, az Orvosok Határok Nélkül, az Open Arms, a Rest, a Sea Watch, az SOS Humanity és az SOS Méditerranée közös nyilatkozatban vádolta a kormányt azzal, hogy tovább nehezíti a munkájukat, amivel szerintük tevékenységük teljes felszámolása a célja.
„Az állam, és ne az emberkereskedők mondják meg, ki léphet be az országba!” – jelentette ki a felsőházi szavazást követően Alberto Balboni, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt egyik szenátora, a párt biztonságpolitikai felelőse e civilszervezetekre utalva. Hozzátette, hogy az emberkereskedők egyetlen céljának a migránsok bőrén szerzett anyagi haszon számít, ezért a civilszervezetek, amelyek „a mentést jól jövedelmező tevékenységgé alakították át”, megpróbálják megakadályozni a Meloni-kormány szigorításait. Úgy vélte, a politikai baloldal is cinkos ebben a „szabotázsban”.
Andrea Giorgis szenátor, a törvényre nemmel szavazó baloldali Demokrata Párt (PD) politikusa szerint Olaszország gazdaságának, társadalmának és nyugdíjrendszerének szüksége van a bevándorlókra.