A három kulcsfontosságú tanácsadó – köztük Trump új orosz–ukrán megbízottja, Keith Kellogg, az amerikai hadsereg nyugalmazott alezredese – javaslatai egyes elemekben megegyeznek, többek között abban, hogy Ukrajna NATO-tagsága lekerül az asztalról – számol be a Reuters.
Trump tanácsadói megpróbálnák „répával és bottal” tárgyalásokra kényszeríteni Moszkvát és Kijevet, beleértve a Kijevnek nyújtott katonai támogatás leállítását, hacsak nem hajlandó tárgyalni, de a támogatás növelését is, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök nem enged.
Trump a választási kampánya során többször is ígéretet tett arra, hogy január 20-i beiktatását követő 24 órán belül, ha nem előbb véget vet a közel három éve tartó konfliktusnak, de még nem mondta meg, hogyan.
Elemzők és korábbi nemzetbiztonsági tisztviselők komoly kétségeket fogalmaznak meg azzal kapcsolatban, hogy Trump a konfliktus összetettsége miatt képes lenne teljesíteni egy ilyen ígéretet.
Tanácsadóinak nyilatkozatai azonban összességében egy Trump-féle béketerv lehetséges körvonalait sejtetik.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki emberhiánnyal és növekvő területi veszteségekkel néz szembe, jelezte, hogy nyitott lehet a tárgyalásokra.
Bár továbbra is a NATO-tagságra törekszik, a héten azt mondta, hogy Ukrajnának diplomáciai megoldásokat kell találnia néhány megszállt területének visszaszerzésére.
Elemzők és volt amerikai tisztviselők szerint előfordulhat, hogy Putyin nem hajlandó elköteleződni, mivel az ukránok a sarkukra állnak, és talán többet nyerhet, ha további területszerzéseket hajt végre.
„Putyin nem siet” – mondta Eugene Rumer, az Egyesült Államok hírszerzésének korábbi vezető oroszországi elemzője, aki jelenleg a Carnegie Endowment for International Peace agytrösztnél dolgozik.
Szerinte az orosz vezető nem mutat hajlandóságot arra, hogy lemondjon a tűzszünet és a tárgyalások feltételeiről, beleértve azt is, hogy Ukrajna lemondjon NATO-csatlakozási tervéről és feladja azt a négy tartományt, amelyet Putyin Oroszország részeként tart számon, de nem ellenőriz teljesen, és ezt a követelést Kijev elutasította.
Rumer szerint Putyin valószínűleg kivárja az időt, nagyobb területet foglal, és megvárja, hogy Trump milyen engedményeket kínál, ha egyáltalán kínál ilyet, hogy a tárgyalóasztalhoz csalogassa.
A Reuters májusban arról számolt be, hogy Putyin kész lenne megállítani a háborút egy tárgyalásos tűzszünettel, amely elismeri a jelenlegi frontvonalakat, de kész tovább harcolni, ha Kijev és a Nyugat nem reagál.
Oroszország már a teljes Krím félszigetet ellenőrzése alatt tartja, miután egyoldalúan elvette Ukrajnától, és azóta elfoglalta a Donyeckből és Luhanszkból álló Donbasz mintegy 80 százalékát, valamint Zaporizzsja és Herszon több mint 70 százalékát, továbbá Mikolajiv és Harkiv régiók kisebb részeit.