MH/MTI
2024. december 5. csütörtök. 22:48
A sportvezető a csütörtöki sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a nyári párizsi olimpián a magyar sport „az egyre erősödő versenyben is megtartotta előkelő pozícióját a világban”, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az ötkarikás aranyérmek eloszlása szempontjából Európa és a kontinens sportolóinak részesedése folyamatosan csökken. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a nem európai országok versenyzőinek térnyerése és megerősödése kihívás elé állítja az európai nemzetek sportirányítását a soron következő játékokra tervezett eredményességi mutatók tekintetében.
„A Párizsban történteket négy lépcsőben értékeltük: először a sportági szövetségek szakmai kérdőívet kaptak, ennek kitöltése és visszaküldése után személyes egyeztetésekre került sor, majd pedig egy audit készült, amelynek eredménye alapján és annak szakmai értékelését követően újrakategorizáltuk a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Programot a további fejlődés érdekében” – mondta Schmidt Ádám. Jelezte, hogy a korábban megalkotott kategóriákba sorolás igazolta a várakozásaikat, ugyanakkor vannak olyan sportágak – a tekvondó és az öttusa –, amelyek a párizsi eredményességüknek köszönhetően a másodikból az első kategóriába kerültek át, azaz Los Angelesben arany- és/vagy más érem megszerzését várják a versenyzőiktől.
Az államtitkár kiemelte, jelenleg „nagy a küzdelem a fiatalokért”, akik között csökkenő tendenciát mutat a versenyzési hajlam. Hangsúlyozta azt is, hogy sportszakemberek létszámát és képzését illetően szintén „gondokkal” küzdenek.
„Azt szeretnénk, ha a következő olimpiai ciklusban tudatos, koncentrált, megtervezett módon folyna a munka és viselkedne mindenki a magyar sportban. Kialakítottuk az LA10 elnevezésű programot, amelynek lényege, hogy szeretnénk, ha Magyarország vagy az első tíz helyezett között végezne a Los Angeles-i olimpia éremtáblázatán, vagy tíz aranyérmet nyernének a magyar sportolók a játékokon” – jelentette be Schmidt Ádám. Elmondta, ehhez arra van szükség, hogy a szövetségekkel közösen meg tudják határozni azt a sportolói keretet, amelynek tagjai nagy valószínűséggel ott lehetnek Los Angelesben, ezt követően pedig nagyon tudatos felkészülési időszakot kell lebonyolítani ezen versenyzőknek.
„Úgy is fogalmazhatok, hogy szeretnénk a szó legnemesebb értelmében mindent tudni azokról a sportolóinkról, akik Los Angelesre készülnek, ennek érdekében úgynevezett referatúra rendszert hozunk létre valamennyi vármegyében. Az ebben dolgozó szakembereknek az lesz a feladatuk, hogy folyamatosan figyelemmel kövessék a sportolók felkészülését, valamint az adott vámegyében működő sportegyesületek működését és munkáját, ezekről pedig rendszeresen beszámolókat is készítsenek” – mondta.
Schmidt Ádám azt is közölte, hogy a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Program támogatására – az ideihez képest nyolcszázalékos emeléssel – 17,72 milliárd forint áll majd rendelkezésre a tervezett költségvetés szerint, amely már az Országgyűlés előtt van és amelynek elfogadásáról várhatóan még karácsony előtt dönthet a parlament. Az államtitkár külön kiemelte, hogy a nem olimpiai sportágak az idei 880 millió forint helyett jövőre a terv szerint kétmilliárd forintos támogatásból gazdálkodhatnak, de a sportköltségvetés egyetlen eleme sem csökkent, illetve belekerült az LA10 programra elkülönítve további hárommilliárd forint.
„A jövő évi támogatás egy részét, 15 százalékot már idén kiutaljuk az olimpiai sportági szövetségek és a kiemelt egyesületek számára a jövő évi költségvetés terhére, a fennmaradó összeget pedig jövő márciusig megkapják a szervezetek” – tette még hozzá Schmidt Ádám.