Nagy Márton: Magyarország kiáll Albánia Európai Uniós integrációja mellett

MH/MTI
2024. december 6. péntek. 8:20

Az egyeztetés során a magyar-albán gazdasági kapcsolatok alakulása és a két ország közötti együttműködés elmélyítésének lehetséges területei mellett áttekintették Albánia Európai Uniós integrációjának aktuális helyzetét is – közölte pénteken a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Az NGM felidézte: a magyar-albán kapcsolatok erősek, hiszen több mint 20 állam-, illetve kormányközi egyezmény vagy tárcaközi megállapodás van érvényben a két ország között. A Fővárosi Vízművek Zrt. és a Tiranai Víziközmű együttműködése stabil, eredményes és konstruktív. A közlemény szerint a Magyarország Kormánya által biztosított Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram évente 20 albán diáknak ad lehetőséget magyar felsőoktatási intézményben tanulmányaik folytatására.

A két ország kapcsolatainak előmozdítását segíti az is, hogy a magyar kormány támogatásával Budapest és Tirana között közvetlen Wizz Air járat indult 2021-től. Magyarország mindenkivel a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre törekszik – szögezték le. Albánia hazánk fontos partnere, a két ország gazdasági kapcsolatai dinamikusan fejlődnek – közölték.

Az Albániába irányuló magyar export 2023-ban 12 százalékkal emelkedett. Így összességében a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke meghaladta a 130 millió eurót. 2010-hez képest pedig mind az export, mind a kereskedelmi forgalom több mint a duplájára bővült.

A magyar és albán piaci szereplők közötti gazdasági együttműködés zászlóshajója az OTP Bank albániai jelenléte. Az OTP Bank Albania az összes eszközállományt tekintve az ötödik, az ügyfélhiteleket tekintve pedig 16,3 százalékos részesedéssel a harmadik legnagyobb piaci szereplő Albániában. A 4iG 2022-től mind a mobil, mind pedig a vezetékes távközlési szolgáltatási piacon vezető szerepre tett szert Albániában, miután sikeres akvizícióval megszerezte az ALBtelecomot és a ONE Telecommunications-t – sorolták a közleményben.

Nagy Márton a megbeszélések kapcsán hangsúlyozta: Magyarország kiáll a nyugat-balkáni országok, így Albánia Európai Uniós integrációja mellett. Európa versenyképességi problémái miatt lemaradóban van globális versenytársaival, az Egyesült Államokkal és Kínával szemben. A versenyképesség kulcsát a konnektivitás erősítése, a stratégiai partnerségek széles hálózatának létrehozása és szorosabbra fűzése jelentheti. Ezért hazánk és az EU érdeke is az, hogy az olyan dinamikusan bővülő nyugat-balkáni gazdaságok, mint Albánia mielőbb csatlakozzanak a közösséghez, ezzel új lendületet adva az unió gazdaságának és versenyképességnek.

A közlemény szerint a tárcavezető aláhúzta: Magyarország az egyik legfontosabb kapuja a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozásnak és hazánk teljes mértékben támogatja Albánia csatlakozási törekvéseit.

Elolvasom a cikket