Nagyon fájlalja Volodomir Zelenszkij, hogy hazája harminc évvel ezelőtt lemondott a Szovjetuniótól örökölt atombombáiról – írja a The Kyiv Independent. Mint olvasható, az elnök szerint a szóban forgó dokumentum egyetlen napig sem működött. És emiatt most már mindenki tudja a világon, hogy egy aláírás vagy bármilyen ígéret nem elég a biztonsághoz – fogalmazott.
A budapesti memorandum szerint az aláíró országok – az Egyesült Királyság, Oroszország és az Egyesült Államok – vállalták, hogy garantálják Ukrajna függetlenségét, valamint szuverenitását, és tartózkodnak attól, hogy fegyvereket alkalmazzanak, vagy gazdasági nyomást gyakoroljanak Kijevre. Cserébe Ukrajna lemondott nukleáris státuszáról.
Zelenszkij szerint Ukrajna biztonságához valódi szövetségesekre és hatékony garanciákra van szükség, és olyan fegyverekre, amelyek „elrettentik az ellenséget”.
Az ukránok korábban azzal fenyegették meg a világot, hogy atombombát fognak előállítani akkor, ha nem jutnak több segélyhez. E szerint Kijev továbbra sem tett le arról, hogy tömegpusztító fegyvert alkosson – ami azért lenne szörnyű, mert Moszkva már többször kijelentette, az első efféle jelre a legerősebb választ fogja adni.