MH/ MTI
2024. december 7. szombat. 9:37
Frissítve: 2024. december 7. 9:51
Grossi Bahreinben, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének manámai konferenciáján újságíróknak elmondta, hogy az ügynökség ellenőrei meg fogják vizsgálni az iráni centrifugasorokat.
„Szerintem ez nagyon aggasztó” – mondta Grossi. „Fel vannak készülve, és az összes ilyen létesítmény úgymond üresjáratban van, de most készek aktiválni őket. Szóval majd meglátjuk.” Hozzátette: „Ha tényleg felpörgetik mindet, az hatalmas előrelépés lesz számukra”.
Nem sokkal Grossi kijelentései után a NAÜ közleményt adott ki arról, hogy Irán megkezdte a fejlett IR–6-os centrifugák két kaszkádjának betáplálását 20 százalékos dúsított uránnal a légicsapásoktól védett fordói föld alatti létesítményében.
Irán jelenleg 60 százalékos dúsított urán előállítására képes, amit már csak egy viszonylag egyszerű technológiai lépés választ el a 90 százalékos, fegyverminőségű urán előállításától.
Irán határozottan állítja, hogy békés célú atomenergetikai programot folytat. Az Iszlám Köztársaság tisztviselői azonban egyre gyakrabban fenyegetőznek az Egyesült Államok területének elérésére is alkalmas interkontinentális rakéta és nukleáris fegyver előállításával.
Irán pénteken jelentette be, hogy sikeres indítást hajtott végre Simorgh űrrakétával, az eddigi legnagyobb hasznos teherrel, ami nyugati szakértők szerint Teherán ballisztikusrakéta-programjának legújabb állomását jelenti.
A rakétát az iráni polgári űrprogram helyszínén, a Teherántól mintegy 220 kilométerre keletre fekvő Khomeini Imám űrközpontból indították el.
A Simorgh rakéta az Irán által „orbitális hajtóműrendszernek” nevezett eszközt, valamint két kutatási berendezést állított 400 kilométer magas Föld körüli pályára. Az űreszköz pályáját megváltoztatni képes rendszer lehetővé tenné Irán számára, hogy geoszinkronizálja, vagyis pályamódosításra tegye képessé műholdjait, amire régóta törekszik.
Ez a rakéta már egy Fakhr–1 műholdat is pályára állított a hadsereg számára, ami az első eset volt, hogy Irán polgári programja keretében katonai hasznos terhet szállított.
Űrkutatási szakértők szerint a nyomon követési adatok alapján a mostani kilövés is sikeresen pályára állította a hasznos terhet.
Amerikai hírszerzői körökből származó csütörtökön közzétett jelentés szerint „Irán nem épít atomfegyvert”, de „olyan tevékenységeket folytat, amely jobb helyzetbe hozza arra az esetre, ha úgy döntene, elő akar állítani egyet”.