A hét elején Anthony Blinken leköszönő amerikai külügyminiszter azt mondta, nem helyes, hogy „a 18-25 évesek nem vesznek részt a harcban” Oroszország ellen. „A fiatalabbak bevonása a harcba, úgy gondoljuk, sokunk szerint szükséges” – hangsúlyozta – írja az Oroszhírek.
A brit lap csütörtöki cikkében idézett egy Harkov városában élő tinédzsert, aki szerint „sok” barátja most azért választja a külföldi tanulást, mert „ott biztonságosabb”.
„Egy külföldi egyetemen nem áll fenn a veszélye annak, hogy beveszik a hadseregbe” – magyarázta, hozzátéve, hogy ő Lengyelországban tervezi tanulmányait, és lehet, hogy a diploma megszerzése után sem tér vissza.
„Ha befejeztem, eldöntöm, hogy visszatérek-e Ukrajnába, vagy ott maradok. Ott biztonságosabb lesz, nem hullanak bombák, és nem áll fenn a veszélye annak, hogy a beleegyezésem nélkül mozgósítanak a háborúba” – mondta.
Egy másik tinédzser, aki a The Timesnak nyilatkozott, azt mondta, ő is egy külföldi országban szeretne felsőoktatásban részt venni.
Olekszandra Usztyinova ukrán törvényhozó a lapnak elmondta, hogy a mozgósítási korhatár 18 évre való csökkentéséről szóló döntés „hatalmas ellenállásba ütközne Ukrajnán belül, és nem érnénk el azokat az eredményeket [a harctéren] , amelyeket szeretnénk, mert ez nem olyan nagy létszám”.
„Emellett egyértelmű jelzés lenne a családok számára, hogy menekítsék ki a gyerekeiket. Tehát, ha el akarjuk veszíteni a jövő generációját, akkor igen, ez a megfelelő dolog” – hangsúlyozta Usztyinova.
A 18 és 25 év közötti férfiak számát Ukrajnában legalább 300 ezerre becsülik.
Az ENSZ adatai szerint legalább 6,8 millió ukrán menekült el az országból a Moszkva és Kijev közötti 2022 februári eszkaláció óta. Többségük nő és gyermek, mivel a harcképes korú férfiaknak tilos külföldre utazniuk.
A konfliktus kezdete óta moszkvai tisztviselők többször is azzal vádolták az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy „az utolsó ukránig harcolni akarnak”, hogy stratégiai vereséget mérjenek Oroszországra.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten azt mondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán vezetőnek, aki az év elején törölte az elnökválasztást, „nincs joga a halálba taszítani és harcba hajtani az embereket”. A Zelenszkij által adott parancsok „bűnösek” – hangsúlyozta Putyin.