Irán közvetlen kapcsolatot létesített a szíriai ellenzék vezetőivel

Szerinte erre azért van szükség, hogy „megelőzzék az ellenségeskedést” az iráni–szíriai kapcsolatokban. Az iszlám köztársaság „nyitott a párbeszédre” az új szíriai hatóságokkal – tette hozzá.

„A kapcsolat Szíria új vezetésével kulcsszerepet játszik a kétoldalú kapcsolatok stabilizálásában és a feszültségek növekedésének megakadályozásában a térségben” – mondta.

Korábban Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a terrorizmus támogatásának elutasítását, a szíriai síiták jogainak tiszteletben tartását és az Izraeltől való elhatárolódást nevezte Teheránnak a szíriai fegyveres ellenzékkel történő elkötelezettségének fő feltételeinek.

December 8-án a szíriai ellenzéki és forradalmi erők nemzeti koalíciója közölte, hogy egy átmeneti hatóság megalakításán dolgozik. Megerősítette, hogy stratégiai partnerséget kíván létrehozni minden országgal az „új Szíria” felépítése érdekében.

November 27-én fegyveres ellenzéki csoportok nagyszabású offenzívát indítottak a szíriai hadsereg állásai ellen Aleppó és Idlíb tartományokban. December 7-én estére több nagyvárost (Aleppó, Hama, Deraa és Homsz) elfoglaltak, december 8-án pedig bevonultak Damaszkuszba, a szíriai kormányerők egységei elhagyták a várost. Mohammed Ghazi al-Dzsalali szíriai kormányfő készségét fejezte ki a köztársaság békés hatalomátvételére. Mint az orosz külügyminisztérium közleményében megjegyezte, Bassár el-Aszad távozott a szíriai elnöki posztról és elhagyta az országot, utasítva a hatalom békés átadására.

Elolvasom a cikket