Egy különleges alkotói portré zenével és filmmel

Sütő-Nagy Zsolt
2024. december 10. kedd. 17:04

Márta István 2012-től 2015-ig volt Magyarország legnagyobb kulturális holdingjának, a pécsi Zsolnay Örökségkezelő Nkft.-nek az ügyvezetője. A Kodály Központot, a Zsolnay Kulturális Negyedet, a Cella Septichorát, a Művészetek és Irodalom Házát is magába foglaló helyszíneken kortárs kiállítások, koncertek, pörformeszek és különböző fesztiválok születését, lebonyolítását segítette elő, többek között a Zsolnay Fesztivált, a Szamárfül Fesztivált és a Zsolnay Pikniket. Pécsi elismertségét jól mutatja, hogy az egyetemi professzorok társasága „tiszteletbeli tüke”-kévé avatta, amelyet általában csak a város fejlődéséért sokat tevékenykedő tősgyökeres helyiek kapnak meg.

Nem csoda, ha egy olyan különleges esttel köszöntik az Erkel Ferenc-díjas zeneszerzőt december 11-én 19 órától a Zsolnay Negyed PTE Zeneművészeti Intézet Liszt termében, ahol először mutatják be a róla idén készült „Kaleidoszkóp”címet viselő filmet, továbbá a „Trip(p)tichon/Bosch – pokoljárás és mennybejutás” című művének az ősbemutatóját is meghallgathatják az érdeklődők. A kompozíció „ihletője” Hieronymus Bosch 1500-as években született „Gyönyörök kertje” című triptichonja. Az Édenkertben, a Földi létben és a Pokolban szürreális, lírai, tragikomikus vagy épp horrorisztikus jelenetek kavarognak a halállal, pokollal, tűzzel, emberekkel, állatokkal, démonokkal teli festményen. A zeneszerző által a címbe beillesztett második „p” betű az angol „tripp” (botladozás) szó, amely a képi labirintusban való zenei bolyongást és annak állomásait, időbeni meg-megtorpanásait jelzi.

A műsorban – többek között – elhangzik a négy harsonára írt „Per quattro tromboni…” című 1986-os kompozíció, a részben Boros Misinek ajánlott „Fúga és postludium”. Eőrsi István két megzenésített versében („Konyhánkban állok”, „Ha szoknyát lenget az égbolt…”) Szirtes Edina Mókus hegedül és énekel a szerző zongorakíséretével.

A koncert ingyenes, de regisztrációhoz kötött: [email protected]

Márta István

Az 1952-ben született komponista a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés szakán szerzett művész-tanári diplomát. A 70-80-as években – moldvai (csángó) népzenei gyűjtőútja mellett – szervezett happeningeket, performanszokat, kortárszenei fesztiválokat. Közreműködőként és zeneszerzőként tagja volt a 180-as csoportnak, és – mint csembalista – máig is tagja a historikus zenét játszó Mandel Quartettnek, amellyel az USA-tól Brazílián át számos európai országában szerepeltek nagy sikerrel. Zenetörténetet és XX. századi zeneanalízist oktatott a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz tanszakán. Zenei vezetője volt a Veszprémi Petőfi Színháznak, a Nemzeti Színháznak és az Új Színháznak. 1989-ben létrehozta a Kapolcsi Művészeti Napokat, amely 1996-tól Művészetek Völgye néven Magyarország legnagyobb multikulturális fesztiváljává nőtte ki magát. 1998-tól tizennégy éven át az Új Színház igazgatója, 2003-tól a Magyar Fesztivál Szövetség elnöke.

Pályafutása során több mint 300 színpadi- és filmzenét írt és szerkesztett. 46 kompozícióját a világ több helyén bemutatták, szerzői lemezei mellett számtalan esetben készítettek táncjátékot, balettet zenéi felhasználásával. Két alkalommal is elnyerte a párizsi Tribune International des Compositeurs díjait. 1987-ban kapott Erkel-díjat és – többek között – tulajdonosa a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztjének, ill. a Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztjének és a Magyar Érdemrend Középkeresztjének. Príma díjas.

Elolvasom a cikket