Átvette a Nobel-békedíjat az atombomba túlélőit képviselő szervezet

MH/MTI
2024. december 10. kedd. 20:24

A díjat az atomfegyvermentes világ létrehozásáért küzdő csoport három tagja ünnepélyes keretek között vette át az oslói városházán.

A Nobel-bizottság október 11-én kihirdetett döntése indoklásaként azt írta, „a szervezet annak elismeréseként részesül a díjban, hogy folyamatosan erőfeszítéseket tesz a nukleáris fegyverektől mentes világ kialakítása és annak érdekében, hogy soha többé ne használjanak ilyen fegyvereket”.

A szervezet nevében a nagaszaki atomtámadás egyik túlélője, a 92 éves Terumi Tanaka mondott beszédet. Elmondta: „Mélységesen szomorúak és dühösek amiatt, hogy manapság ismét megvan az atomfegyver bevetésének veszélye, amit a hibakusák (az atomtámadás túlélői) teljes szívükből elleneznek. A nukleáris fegyverek nemzetközi használatát tiltó egyezmény hatályának kiszélesítése érdekében az érintett országoknak rendszeresen meg kellene hallgatniuk a hibakusák tanúvallomásait.” Hozzátette, hogy reményeik szerint így az atomfegyverrel rendelkező országokban is egyre többen tudnának velük egyetérteni, majd arra kényszeríteni a kormányukat, hogy változtassák meg nukleáris politikájukat.

Jorgen Watne Frydnes, a norvég Nobel-bizottság elnöke beszédében azt emelte ki, hogy „ezek a fegyverek emberek millióinak az életét olthatják ki egy pillanat alatt, miközben a Föld éghajlatát és az emberi civilizációt is tönkretehetik”. A nukleáris fegyverek befagyasztását célzó atomcsendegyezményt aláíró országokat pedig arra kérte, hogy „vegyék komolyan kötelezettségeiket”. Majd azon reményének adott hangot, hogy egyre több ország csatlakozik az egyezményhez, mert mint mondta, „a túlélésünk függ ettől”.

Az amerikai hadsereg a második világháborúban, 1945. augusztus 6-án és 9-én dobott le atombombát a két japán városra, Hirosimára és Nagaszakira. A robbanások 214 ezer ember életét oltották ki, és Japán kapitulációját eredményezték.

Elolvasom a cikket