A tisztviselő szerint a jelenlegi elnök adminisztrációja erőforrásokat fektet be Kijev „hatalmas fegyverkészleinek” megvalósításába a korábban bejelentett katonai segély részeként a Biden-elnökség vége előtti következő öt hétben.
„Mostantól január közepéig szállítunk Ukrajnába több százezer tüzérségi lövedéket, több ezer rakétát, több száz páncélozott járművet és más kritikus eszközöket” – idézte a tisztviselőt a tévécsatorna.
A CNN szerint a fegyverszállításra irányuló erőfeszítéseket az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan vezeti. Egy, a helyzetet ismerő forrás szerint Sullivan a múlt héten tájékoztatta az iroda vezetőjét, Volodimir Zelenszkijt a katonai rakomány tengeri és légi szállításáról.
Csütörtökön az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken bejelentette, hogy az Egyesült Államok további 500 millió dollár értékű katonai segélyt nyújt Ukrajnának, az új csomag tüzérségi lőszereket és biológiai, vegyi és nukleáris fenyegetések elleni védelmi felszereléseket tartalmaz.
Korábban az NBC News interjújában Donald Trump, aki megnyerte az elnökválasztást az Egyesült Államokban, megjegyezte, hogy az új adminisztráció alatt Kijevnek „valószínűleg” nem kellene ugyanekkora segítséget várnia, mint Joe Biden elnöksége alatt.
Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnának történő fegyverszállítás zavarja a rendezést, és közvetlenül érinti a NATO-konfliktusokat, a „tűzzel játszanak”. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan rakomány, amely fegyvereket tartalmaz Ukrajna számára, legitim célponttá válik Oroszország számára. Elmondása szerint az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak fegyverszállítással, hanem a személyzet képzésével is az Egyesült Királyságban, Németországban, Olaszországban és más országokban. A Kreml kijelentette, hogy Ukrajna nyugati fegyverekkel való szivattyúzása nem járul hozzá a tárgyalásokhoz, és negatív hatása lesz.