A kiadvány az Oroszország az Ukrajna elleni háborúját máris Moszkva és a NATO közötti közvetett háborúnak nevezte. A szövetség alapokmányának 5. cikke szerint azonban csak a blokk valamelyik országa elleni csapás válthat ki kollektív választ, még akkor is, ha a hibrid támadások tesztelik ezt a definíciót.
Ennek ellenére a Newsweek elkészítette a lehetséges frontvonal térképét, ha Oroszország megtámadná a szövetséget.
A térkép szerint a NATO északkeleti szárnya, amely a szomszédos Finnországgal húzódó 830 mérföldes határt is magában foglalja, lehetséges frontvonal lehetne. A blokkhoz 2023-ban csatlakozó ország már korábban is azzal vádolta Moszkvát, hogy szítja a migrációs válságot a határán. Emellett a balti államokra is fenyegetés leselkedik.
Februárban az észt külügyi hírszerző szolgálat azt mondta, hogy a NATO „a következő évtizedben egy masszív, szovjet típusú hadsereggel nézhet szembe”, ha Moszkva nem reformálja meg fegyveres erőit. Eközben a szomszédos Litvániában „sárkányfogak” néven ismert páncéltörő betonpiramisokat telepítettek.
Elhelyezkedésük az orosz Kalinyingrádi exklávé közelében stratégiailag fontos, mivel a Moszkva és a szövetség közötti esetleges konfliktus potenciális frontvonalát jelentik.
Amint a Newsweek térképe kiemeli, a Suwalki-folyosó lehet az első érintkezési pont Moszkva bármilyen, a NATO felé irányuló lépése esetén, mivel ez választja el a Balti-tengeren fekvő Kalinyingrád orosz exklávét Fehéroroszországtól.
Emellett több ezer orosz katonának, kifinomult vadászgépeknek és nukleáris fegyvereknek ad otthont, és ez az egyetlen közúti vagy vasúti összeköttetés Lengyelország és Közép-Európa, valamint a balti államok között.
Az Oroszországgal határos Észtország és Lettország, akik érzékenyen reagálnak erre a fenyegetésre, januárban megállapodást írtak alá Litvániával, hogy a Balti Védelmi Vonal részeként megerősítik az Oroszországgal és Fehéroroszországgal közös szárazföldi határaikat.
Eközben a múlt hónapban a németországi Rostock kikötővárosban megnyitották a NATO balti-tengeri munkacsoportjának parancsnoki központját, hogy megerősítsék a NATO Balti-tenger feletti ellenőrzését.
„Miközben az Oroszországgal határos államok joggal fejezték ki fokozott aggodalmukat, valószínű, hogy Putyin továbbra is elriasztja a NATO-t, és katonai kalandvágyát a NATO-n kívüli, nagy orosz lakosságú államokra, például Moldovára és Ukrajnára összpontosítja” – írja a lap.
Maia Sandu moldovai elnök azzal vádolta Moszkvát, hogy beavatkozott a választásokba, és aggodalmát fejezte ki Moszkva befolyása miatt a volt szovjet köztársaságban, amelynek része a szeparatista Dnyeszteren túli régió.
Röviddel az ukrajnai háború kitörése után Rusztam Minnekajev orosz parancsnok 2022 áprilisában azt mondta, hogy Moszkva folyosót akar létrehozni Dél-Ukrajnán keresztül Dnyeszteren át Dnyeszteren túlra, a Newsweek térképén látható területre. Ez kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy a szeparatista enklávé, ahol orosz katonai jelenlét van, hogyan illeszkedhet Putyin terveibe.