Egy pénteki videokonferencia során a miniszterelnök azt mondta, hogy mivel Putyin orosz elnök nem mutatja a megingás jelét, létfontosságú, hogy megerősítsük támogatásunkat, hogy Ukrajna a lehető legjobb helyzetbe kerüljön a jövőre nézve – olvasható a hivatala által kiadott közleményben.
„Felszólította a G7 vezetőit, hogy továbbra is maximalizálják Putyin fájdalmát az ukránoknak nyújtott katonai támogatás növelésével és a gazdasági nyomás fokozásával, többek között további szankciók révén, ahol lehetséges” – közölte.
Két nappal korábban az Egyesült Államok és Nagy-Britannia újabb szankciókat jelentett be Moszkva ellen, amelyek a brit kormány által „Oroszország tiltott aranykereskedelmének” nevezett tevékenységet célozzák. Ezzel egy időben az EU nagykövetei megállapodtak a 15. gazdasági szankciócsomagról, amely ezúttal az orosz kőolajipart és az állítólag az orosz hadsereg számára drónokat gyártó kínai vállalatokat célozza.
A szankciók ismételt körei nem tudták „kráterbe dönteni” az orosz gazdaságot, ahogy azt Joe Biden amerikai elnök 2022-re jósolta. Ehelyett az orosz gazdaság idén 3,6%-kal nőtt, míg Nagy-Britanniáé 1,1%-kal – a Nemzetközi Valutaalap nyilvános adatai szerint.
„Sokat tanultunk a szankciók bevezetése után” – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a hónap elején Tucker Carlson amerikai újságírónak. „De ami nem öl meg, az erősebbé tesz. Soha nem ölnének meg minket, ezért erősebbé tesznek minket”.