Az időszakos böjt egyre népszerűbb életmódváltási forma, amelynek célja a fogyás, az anyagcsere javítása és az általános egészségi állapot optimalizálása. Bár sokan olyan pozitív eredményekről számolnak be, mint a jobb közérzet és a fogyás, az időszakos böjt mellékhatásai között olykor megjelenhet a hajhullás is. A kínai Zhejiang állambeli Westlake Egyetem kutatói szerint ennek valószínűleg az az oka, hogy az étrend kiéhezteti a sejteket és gátolja az egészséges hajnövekedést.
A haj egészséges növekedéséhez szervezetünknek megfelelő tápanyagellátásra, energiára és hormonális egyensúlyra van szüksége. Az időszakos böjt során a táplálékfelvétel szakaszossá válik, ami egyes esetekben hiányhoz és stresszhez vezethet. Ez közvetlen hatással lehet a hajhagymák működésére.
Az időszakos böjt során gyakran előfordul, hogy a szervezet nem kapja meg a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Különösen a haj növekedéséhez fontos tápanyagok, például a vas, a cink, a D-vitamin, a biotin és a fehérje hiánya okozhat hajhullást. Kalória hiányában a szervezet takarékra áll, és csak a létfontosságú funkciókat támogatja. Mivel a haj növekedése nem prioritás a test számára, ilyenkor a hajhagymák pihenő fázisba kerülhetnek, ami hajhullást eredményez.
Az időszakos böjt hatással lehet a kortizol, azaz a stresszhormon szintjére, ami krónikus stressz esetén hajhullást idézhet elő. Ezenkívül a nőknél a böjt hormonális egyensúlyzavart okozhat, ami szintén hozzájárulhat a hajhulláshoz.