Két, egymástól függetlenül dolgozó amerikai és japán kutatócsoport ugyanarra a következtetésre jutott, hogy miért narancssárga a macskák színe. Kiderült, hogy ezek a hírhedten őrült és féktelen macskafélék az X-kromoszómák genetikai variációjától kapják gyönyörű bundájuk színét, megerősítve egy 110 éves hipotézist.
A bioRxivban közzétett kutatás, amelyet egyik csapat esetében sem bíráltak el, érdemi bizonyítékot szolgáltat, amelyhez különböző módszerekkel jutottak el.
A gén a narancssárga macskák mögött
Greg Barsh, a Stanford Egyetem és Hiroyuki Sasaki, a japán Kyushu Egyetem tudósai és kutatócsoportjaik a macskák génjeit tanulmányozták, hogy megállapítsák, miben különböznek a narancssárga bundájúak. Vizsgálataik során egy bizonyos fehérjét találtak az X-kromoszómán. A választ a macskák RNS-ében és a DNS-ükben lévő delécióban rejtették el.
„Munkánk magyarázatot ad arra, hogy a narancssárga macskák miért egyfajta genetikai különlegességek” – mondta Kelly McGowan, a Stanford Egyetem genetikusa, aki részt vett az amerikai tanulmányban, és aki Tom Howarth-nak, a Newsweek munkatársának nyilatkozott.
1912-ben Clarence Cook Little amerikai genetikus elmélkedett először arról, hogy a narancssárga pigmentáció az X-kromoszómához kötődik. Ezt eddig senki sem tudta bizonyítani, főként azért, mert a macskák narancssárga pigmentációja általában szokatlan a háziasított állatvilágban. A legtöbb emlősállat ugyanis az Mc1r nevű fehérje mutációjától kapja narancsos lekvár színét.
„Ez egy genetikai rejtély volt, egy rejtély” – mondta Greg Barsh, a Stanford Egyetem genetikusa Sara Reardonnak a Science című lapban.
Little hipotézise azt jósolta, hogy az, hogy a hímek narancssárga színűek-e vagy sem, egy mindent vagy semmit forgatókönyv, mivel XY csomagjukban csak egy X-kromoszómájuk van. Eközben a nőstények XX kromoszómájukkal narancssárga színűek lehettek más színekkel, például teknőspáncéllal és calicóval.
„A teknőspáncél és calico hímek néha előfordulnak, de ez általában a nemi kromoszómák számának rendellenessége miatt van, például egy X-kromoszóma túl sok (XXY), ami szintén sterilitást okoz” – mondták a Sydney-i Egyetem és a kolumbiai Missouri Egyetem tudósai a The Conversation című lapban megjelent, az eredményekről szóló cikkben.
Az X-kromoszómán található, a narancssárga macskafélékért felelős fehérje az Arhgap36 nevet viseli. A tudósok azért nem gyanakodtak soha, hogy ez a fehérje felelős a színváltozatokért, mert ez a fehérje részt vesz az embrionális fejlődésben. Barsh elmondta, hogy úgy gondolták, ha ez a fehérje túlságosan mutálódik, az potenciálisan megöli a macskát.
Mint kiderült, a narancssárga macskák tizenháromszor annyi RNS-t termelnek, mint a nem narancssárga macskák. Ez azt jelenti, hogy a fehérjeszintézis lehetővé tételéhez különleges kódokra van szükség a DNS-ből. Az RNS túltermelése az Arhgap36-ot a macska szőrfehérjéibe vagy melanocitáiba küldi. Amikor a kutatók a melanocitákat vizsgálták, valóban megnövekedett mennyiségű fehérjét találtak.