Shane Rowland tréner elmondta, hogy amikor az evés utáni vágy ellen kell küzdeni, az annak a jele, hogy a szervezetből hiányzik valami.
„Ez annak a jele lehet, hogy nem aludt eleget. Amikor nem alszunk eleget, megemelkedik a ghrelin hormon, ami az egyik éhséghormon, és emiatt többet eszünk. Még az enyhe kiszáradás is összetéveszthető az éhséggel” – mondta a szakértő.
Fehérjehiány is előfordulhat, és emiatt nem érezzük jóllakottnak magunkat. Emellett az ételekből származó elégtelen tápanyagok fogyasztása azt jelezheti, hogy a szervezetünk vitaminokra és ásványi anyagokra vágyik.
Koncentráljon az olyan fehérjeforrásokra, mint a tojás, a sovány baromfi, a tejtermékek, a tenger gyümölcsei és a hal. Tehát, ha éles étvágyat észlel, meg kell értenie, hogy egy tábla csokoládé nem fogja megoldani a problémát.
Megpróbálhat egy technikát – az úgynevezett „késztetés szörfözést”. Ennek lényege, hogy megszabaduljon a vágy érzésétől. Ha nem elégíti ki, akkor a vágy eleinte növekedhet, de végül csökken.
Ezért érdemes alternatív tevékenységeket találni, amelyek segítenek elütni az időt, amíg a sóvárgás elmúlik.
Az alternatív tevékenységek közé tartoznak
- egy feladat elvégzése
- tévénézés
- egy barát felhívása
- séta
- játék
- keresztrejtvényt fejt
- újságot olvasni
- töltsön időt egy hobbival
Mit kell elkerülni evés közben
Nagyon könnyű elterelni a figyelmünket, ha okostelefont tartunk a kezünkben vagy tévét nézünk. Az ilyen figyelemelterelések ahhoz vezetnek, hogy az ember nemcsak az adott étkezés alatt, hanem a nap hátralévő részében is többet eszik.
Ezért koncentráljon az étkezésre zavaró tényezők nélkül. Ez segít észrevenni, hogy mikor van jóllakva, és mikor kell abbahagynia.
A tudatos étkezés segíthet megkülönböztetni a fizikai éhséget a pszichológiai és érzelmi éhségtől.
Ha úgy érzi, hogy érzelmek miatt eszik, próbálja meg az étkezést sétával, sporttal vagy egy csésze teával helyettesíteni.