Ezért rendkívül fontos, hogy mindenki elvégeztesse a homocisztein mennyiségére vonatkozó vérvizsgálatot – mondta az endokrinológus.
A homocisztein biztosítja az erek rugalmasságát, de amint kritikusan sok lesz belőle, elkezdi rombolni őket, és ezzel együtt – növeli a véralvadást. Úgy képzeljük el hatás különbségét, mintha a fogyasztásra készített erősen hígított ecetet hasonlítanánk a tömény ecetsavval – a hatás hasonló.
Mint az orvosok kimutatták, a magas homocisztein 15-ször növeli a vénák és artériák együttes trombózisát – ez hatalmas szám.
A normális szint túllépése az érelmeszesedést, a koszorúér-betegséget, a csontritkulást és az „alzheimert” is okozza. Általában ez a mutató az életkor előrehaladtával növekszik, mert a vesék rosszabbul birkóznak meg szűrési funkciójukkal.
A helyzet azonban nem reménytelen. A homocisztein szintje könnyen csökkenthető. Ehhez a szervezetet olyan vitaminokkal kell ellátni, amelyek semlegesítik azt – folsav, B6 és B12.
Ezekből sok található a spenótban, a brokkoliban, a májban, a zsíros halakban és más élelmiszerekben.
Pavlova emellett a kávé fogyasztásának csökkentését javasolja – napi 5 csészénél több kimossa a B-vitaminokat, ezért érdemes napi 1-3 csésze kávéra csökkenteni fogyasztásunkat, néha helyettesítheti egy csésze zöld teával.
A közhiedelemmel ellentétben nem a magas koleszterin-szintet, hanem a magas homocisztein-szintet tartják az orvosok az érelmeszesedés, a stroke és a szívroham fő felelősének. A szívinfarktuson átesett betegeknél magasabb volt a homocisztein koncentrációja, mint azoknál, akiknek nem volt infarktusuk, és a homocisztein koncentrációja minden egyes szívinfarktussal nőtt.