Mi a csiszolatlan rizs különlegessége?
Az ilyen rizs szemeit minimális feldolgozásnak vetik alá, ezért megmarad a tápláló korpahéj. Az ilyen termék világosbarna színnel, keményebb textúrával és kellemes dióízzel rendelkezik. Gyakran a köznyelvben barna rizsnek is nevezik. Ebben a formában maximálisan tárolódnak a tápanyagok – írja a Sports.kz.
A nyers rizs főzése azonban sokkal hosszabb ideig tart, 25–40 percig is akár.
Mi a csiszolt rizs?
Az ilyen szemet teljesen megtisztítják a héjától. Ezért a darát enyhébb íz és fehér szín különbözteti meg. A csiszolt rizs könnyebben emészthető a szervezetünk számára.
Az ilyen dara főzése gyorsabb – mindössze 10–15 percre van szüksége. A költségei alacsonyabbak, és az eltarthatósága hosszabb.
Melyik rizs az egészségesebb?
A legtöbb hasznos anyagot a szemek héja tartalmazza. Ezért a barna rizs összetételében számos vitamin, ásványi anyag, makro- és mikroelem található. A táplálkozástudományi szakemberek és táplálkozási szakemberek körében a barna rizst jobban értékelik, mint a fehér rizst. Segít telíteni a szervezetet hasznos anyagokkal.
Alisha Virani, a Wholesome Fuel tulajdonosa szerint a gabona külső rétege sok rostot tartalmaz. Ezért van mindig több belőle a barna rizsben. Persze ez nem jelenti azt, hogy a fehér rizs rossz. Csupán arról van szó, hogy rostot kell hozzá adni zöldség vagy zöldségek (például spenót) formájában, hogy egészségesebb legyen.
Az egészség szempontjából értékes elemek nagy részét a polírozott rizs elveszíti a feldolgozás során. Sokan azonban jobban szeretik az ízét.
A csiszolt és a barna rizs előnyei
Bár mind a polírozott, mind a barna rizs kiváló szénhidrátforrásnak számít, mindegyik típusnak megvannak a maga sajátosságai.
A barna rizs legfontosabb előnyei a következők:
A legújabb tanulmányok szerint a nyers rizs fogyasztása segít a cukorbetegség, a szívbetegségek és egyes rákos megbetegedések megelőzésében.
Egyetlen csésze barna rizs a napi ajánlott rostérték mintegy 11 százalékát biztosítja (szemben a fehér rizs mindössze 2,1 százalékával), emellett több fehérjét is tartalmaz, amely segít abban, hogy hosszabb ideig érezzük jóllakottnak magunkat, és stabilan tartja a vércukorszintet.
A barna rizs magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkezik, többek között a magnézium napi értékének 19 százalékát, a mangán 87 százalékát, a szelén 21,3 százalékát és a B3-vitamin 32,5 százalékát tartalmazza;
Alacsonyabb a glikémiás indexe, amely azt jelenti, hogy a glükóz (vércukor) szintje lassabban emelkedik.
A fehér rizs előnyei
A fényezett rizs könnyebb a gyomornak, bár a barna rizs több rostot tartalmaz, ez nem mindig jó dolog, a rost például problémát jelenthet, ha gyomorpanaszokkal küzd.
Ez a termék ideális edzés előtt, mivel összetétele egyszerű szénhidrátokat tartalmaz, amelyek könnyen emészthetőek, és energiát adnak.
A dúsított fehér rizs több folsavat tartalmaz, mint a barna rizs, valamint magnéziumot, kalciumot és B3-vitamint (bár kevesebbet, mint a barna rizs).
Barna és fehér rizs: az ártalmak
Bár a rizs remek élelmiszer, van egy fontos „hibája”, amely veszélyes az egészségre. Arzént tartalmazhat, amelyet a növény a növekedés során a vízből és a talajból vesz fel. Az arzén ismert rákkeltő anyag, és helyrehozhatatlan károkat okozhat, ha rendszeresen fogyasztják.
Természetesen csak akkor van egészségügyi kockázata, ha mindennap és nagy mennyiségben eszik rizst. Csökkentheti e veszélyes anyag tartalmát az is, ha először megmossa a gabonát, majd tiszta vízben megfőzi.
Milyen rizs alkalmas fogyókúrához?
A barna rizsben kevés kalória van – a főtt termékben mindössze 111 kcal százgrammonként. A főtt fehér rizsben például 117 kcal. A barna rizsben azonban kétszer annyi mangán és foszfor, két és félszer több vas és B-vitamin (különösen B6, B2 és B1) található. Ezért ha fogyókúrát választunk, jobb, ha barna rizst fogyasztunk.
Annak érdekében, hogy valóban kiváló minőségű terméket vásároljon, a szakértők azt tanácsolják, hogy azt válassza, amelyet a termelő országban csomagoltak.