Nagy Áron
2024. december 19. csütörtök. 23:37
Ezzel arra utalt, hogy „az Európai Unió egységes marad abban, hogy támogatja Ukrajnát, hogy egy átfogó, igazságos és tartós békét teremtsen meg, nem bármilyen békét, nem kapitulációt.”
Szerinte az Európai Unió készen áll arra, hogy megtegyen mindent, amire csak szükség van, olyan hosszú ideig, ameddig csak szükséges, hogy Ukrajnát olyan helyzetbe hozza, amelyben nem legyőzöttként kell tárgyalnia Oroszországgal.
Kiemelte a 15. szankciós csomagot, amit ezen a héten már jóváhagytak, és ami Brüsszel reményei szerint bezárja a kiskapukat, lehetetlenné teszi az úgynevezett orosz árnyékflotta használatát.
– Eddig körülbelül 130 milliárd eurónyi pénzügyi támogatást nyújtottunk Ukrajnának, és további 30 milliárd eurót fogunk biztosítani 2025-ben – jelentette ki, hozzátéve: az EU kész nyomást gyakorolni mindazokra, akik „akár közvetlenül, akár közvetetten hozzájárulnak a háború nemzetközi eszkalációjához”.
Leszögezte azt is: az EU további lehetőségeket és módokat keres arra, „hogy erősítsük Ukrajna támogatását.”
Az Unió helyzetéről szólva arról beszélt, hogy fel kell adni azt a túlságosan leegyszerűsített koncepciót, hogy létezik a globális Észak és a globális Dél. Utóbbi plurális, és az EU-nak meg kell erősítenie kapcsolatát ezen országokkal világszerte, méghozzá kölcsönös prioritások mentén, mint például a multilaterális szervezetek megújítása, valamint a nemzetközi jog védelme, az éghajlatváltozás elleni harc, az óceánok megvédése és a szegénység csökkentése.
Az Amerikai Egyesült Államokre továbbra is az egyik legszorosabb partnereként tekint az EU, mely elkötelezett abban, hogy továbbra is együttműködjön az USA-val – tette hozzá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arról beszlélt, hogy 2025, ez egy döntő év lesz, „és ezért meg kell kettőznünk az erőfeszítéseinket Ukrajna irányában, hiszen ez egy morális és stratégiai kötelezettség is számunkra.”
– A világ azt figyeli, hogy hogyan tudjuk fenntartani Ukrajna támogatását, és csak úgy, mint ahogy a bátor ukrán ellenállás, mi is ingathatatlanok leszünk. Ezért biztosítanunk kell azt, hogy Ukrajna felülkerekedik, Ukrajnát az erő helyzetébe kell helyeznünk – jelentette ki.
Kifejtette azt is, hogy gazdasági és pénzügyi stabilitást sikerült biztosítani 2025 végéig, s ennek kapcsán Orbán Viktorhoz fordulva köszönetet mondott, amiért a magyar kormány is elfogadta a 15. szankciós csomagot, és nem gördített akadályt a G7 hitel elfogadása elé. Szerinte Ukrajna támogatásához a budapesti deklaráció is nagyon fontos volt. S mint mondta: „közös célunk volt, hogy egy versenyképes Európa alakuljon ki, és a nyilatkozatban benne van az a házi feladat, amit el kell végeznünk az üzleti területen, úgyhogy nagyon sok munka áll előttünk az új terminusban.”
A bizottság elnöke történelmi döntésnek nevezte, hogy Románia és Bulgária 2025. január 1-től a teljes mértékben a schengeni területbe integrálódnak. – Nagyon szépen köszönjük az önök erőfeszítéseit az elnökség alatt, kiváló lépés volt ez. Köszönöm szépen! – mondta Orbán Viktornak.