Az egyik fő ok, amiért érdemes lehet teára váltani, az alacsonyabb koffeintartalom. A koffein egyeseknél élesítheti a fókuszt, és növelheti az éberséget, de mások számára a túlfogyasztás mellékhatásai – idegesség, álmatlanság, szívdobogásérzés – meghaladhatják az ital előnyeit. Az FDA napi 400 milligrammos koffeinkorlátot javasol, de egyesek életkoruk, nemük, genetikai adottságaik vagy gyógyszereik miatt sokkal érzékenyebbek lehetnek a koffeinre.
„Valójában a koffein mellékhatásai az elsődleges ok, amiért érdemes elhagyni a kávét” – mondja Alexis Supan , az Ohio állambeli Cleveland Clinic regisztrált dietetikusa.
Egy csésze tea 20–60 milligramm koffeint tartalmaz, típustól függően, míg egy átlagos csésze kávé 80–100 milligramm koffeint tartalmaz. A gyógyteák – amelyek természetesen koffeinmentesek – szintén megnyugtató alternatívák lehetnek. A kamilla például nyugtató hatásáról ismert, míg a rooibos tele van antioxidánsokkal.
Az antioxidánsok
Mind a kávé, mind a tea gazdag bioaktív vegyületekben – az egészséget elősegítő növényi alapú vegyi anyagokban –, de a tea különösen sokrétű antioxidáns-készlettel rendelkezik. Ezek a vegyületek, köztük a flavonoidok, a polifenolok és a katechinek, a szívbetegségek, a cukorbetegség és bizonyos ráktípusok kialakulásának csökkentését garantálják.
A zöld tea például különösen gazdag epigallocatechin-gallátban (EGCG), amely egy erős antioxidáns, amely támogatja a sejtek egészségét, és lassíthatja az öregedést. A fekete teák viszont tele vannak theaflavinokkal, olyan vegyületekkel, amelyek támogatják a szív- és érrendszer egészségét.