Csökken a templomba járó kedv Szlovákiában

Megvizsgálta a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) az emberek templomba járási készségét – írja a pozsonyi Új Szó. Mint a cikkből kiderül, a lakosság egyharmada már egyáltalán nem jár efféle helyekre. Utalnak arra is, a SAV a rendszerváltozás óta követi, miként változik a lakosság valláshoz való viszonya.

Miroslav Tížik, az akadémia Szociológiai Intézetének munkatársa szerint a felmérések haszna abban rejlik, hogy árnyaltabb képet adnak a tömegek vallásgyakorlási szokásairól, mint a népszámlálás adatai, lévén az utóbbi esetében csak a felekezetre kérdeznek rá. Ezzel szemben az akadémia kutatásában például a templomba járás és az imádkozás gyakorisága is felvetődik.

Most úgy néz ki, a megkérdezettek 33,5 százaléka sosem látogat el az istentiszteletekre. Az egyházak számára aggasztó lehet, hogy az adatközlők körében éppen ez a csoport a legnépesebb, és a tendenciák alapján nem is tűnik úgy, hogy a helyzet javulna. 2008-ban még a válaszadók 26,2 százaléka vallott így, míg 2017-ben pedig a 27,8 százalékuk.

A heti rendszerességgel járók aránya 18,6 százalék, a havi egyszeri látogatóké pedig 7,6 százalék. A fennmaradó 32,3 százalék évente csak néhányszor vagy egyszer vesz részt misén. Tížik szerint az 1990-as évek óva folyamatosan csökken a vallásgyakorlók száma az országban.

Kiderült, általánosságban inkább a nők ragaszkodnak az istentisztelethez: 28,8 százalékuk vallotta azt, hogy sosem járnak istentiszteletre, míg a férfiaknál ez az arány 38,5 százalék. Földrajzi eloszlás tekintetében elmondható, hogy a kisebb falvakban élők jobban ragaszkodnak a vallásgyakorláshoz. Ez abból is látszik, hogy a kétezer fő alatti települések lakóinál a leggyakoribb válasz az volt, hogy hetente legalább egyszer járnak templomba – ezzel szemben a pozsonyi és a kassai válaszadók csaknem fele azt vallotta, soha nem cselekszik így.

Hozzáteszik, a legkevésbé a fiatalok járnak misékre, s a heti templomlátogatás az ötvenéves korosztályig csökken, majd afelett ismét emelkedni kezd.

Elolvasom a cikket