Ez a bogyó frissen, fagyasztva, savanyítva vagy szárítva is hasznos. Készíthetünk belőle gyümölcsleveket, pörkölteket, zseléket, lekvárokat, valamint salátákhoz, pitékhez és más ételekhez is adhatjuk. A bogyólevelek teaként is főzhetők – számol be a Sports.kz a Hibiny.ru-ra hivatkozva.
A 15 éves tapasztalattal rendelkező orvos-fitoterapeuta, Yana Stepanova mesélt az áfonya csodálatos tulajdonságairól – róla van szó.
Ez a bogyó különösen hasznos tavasszal, mert erősíti a tél után legyengült immunrendszert, vitaminokkal telíti a szervezetet, természetes antibiotikum.
„Segít megelőzni a szívrohamot vagy a stroke-ot. Vérhígító. Kezeli az alacsony savtartalmú gyomorhurutot. Védi az urogenitális rendszert a fertőzésektől. Csökkenti a koleszterinszintet, javítja az érrendszer egészségét, csökkenti a vérnyomást” – sorolja az orvos az áfonya hasznos tulajdonságait.
Stepanova pontosítja, hogy az ajánlott napi adag áfonya (bármilyen formában) – 100-150 gramm. Nem szabad azonban fogyasztani magas savasságú gyomorhurut, gyomorfekély, köszvény, húgykőgyulladás és a hasnyálmirigy, a máj vagy a vese betegségeinek súlyosbodása, valamint hipotenzió esetén.