A baloldali Lengyel László, a Pénzügykutató Zrt. vezérigazgatója arra vár, hogy az ellenzék megüsse végre Orbán Viktort. Képletesen, természetesen. Olyan, valóságos teljesítményhez kapcsolódó kommunikációs termékkel álljon elő, ami vonzó lehet a választók számára, amivel el lehet hódítani a többség bizalmát. Álljon itt egy példa arról, hogy beszél az inflációról Dávid Ferenc, az árnyékkormány gazdasági minisztere, aki annyira elvakultan mantrázta az ATV-ben a kormánybírálatot, hogy Rónai Egon különösebb erőlködés nélkül, egy egyszerű kérdéssel nevetségessé tette. A kérdés így szólt: „Ami mérséklődik, az nem csökken?”
Dávid Ferenc természetesen az akarta mindenáron az emberek agyába gyömöszölni, hogy attól, hogy kisebb mértékben emelkednek az árak, attól még az infláció az infláció, tehát pfuj Orbán. Függetlenül attól, hogy húsz százalékkal nő vagy hat-hét százalékkal.
Nézzük meg, hogy is zajlott ez a rövidke párbeszéd az ATV Szigorlat című műsorában. Ritka érdekesség, hogy ezúttal Rónai Egonnál a szakmai lelkiismeretesség győzött a politikai elfogultság felett.
„Rónai Egon: Ehhez van egy év végi adat is, amikor már hét százalék körül van az infláció.
Dávid Ferenc: Ne, ne, ne, ne, ne! Ne keverjük össze. A közgazdászok azok év/évben mérik az inflációt.
Rónai Egon: De hogy csökken az inflációs nyomás a gazdaságon, az ettől még igaz.
Dávid Ferenc: A nyomás nem csökken. Az áremelkedés üteme mérséklődik.
Rónai Egon: Ami mérséklődik az nem csökken?
Dávid Ferenc: Nem, az árak emelkednek.
Rónai Egon: Ezt most nem értem.
Dávid Ferenc: Dehogynem érti! Hát az, hogy nem húszszázalékos mértékben emelkednek az árak, hanem mondjuk vélelmezhető módon a jövő évben hat százalékkal emelkednek.
Rónai Egon: Tehát kisebb az infláció. Ne essünk át a ló túloldalára.”
Erre mondja Lengyel László, szintén az ATV-ben, hogy az Orbán-rendszer üzenetei szinte teljesen átmennek a társadalomba, mindenkihez eljutnak. És feltette a kérdést: „Mi az ellenzék önálló üzenete? Amit ő talált ki, és amit mindennap elmond?” Azt nem mondta ki, de mi leírhatjuk: semmi. Lengyel viszont, kijelentette: az ellenzék nem végzi el a munkáját. Pont.
Közelednek a választások, az ellenzéki szavazók pedig meglehetősen tanácstalanok, hogy a baloldali pártok túlkínálatából kit is választhatnak.
Még Lengyel is azt mondja, „Elég lenne csak egy-egy mondatot üzenni, amit el lehetne juttatni a szavazókhoz.” Szerinte azért van ennyi bizonytalan választó, mert nincs alternatív ellenzék. Nincs egy olyan csapat, akik megértenék, hogy csak egyetlen ellenfelük van: Orbán Viktor. „De Orbán Viktorhoz még el sem értek, előbb egymást csépelik. Orbán Viktort kellene egyszer megütniük, és ez eddig még nem sikerült” – magyarázta Lengyel. Hozzátette: még van fél év a választásokig, az elég idő, hogy kitalálják a megfelelő üzenetet és eljuttassák a választókhoz.
Csakhogy Lengyelnek már nincs hitele Gyurcsánynál, az ellenzékben. Ezért mindegy, mit gondol a baloldal politikai jövőjéről. Régóta köztudott, Gyurcsány Ferenc közéleti szerepéről Lengyel László már korábban is azt gondolta, hogy régen el kellett volna tűnnie a politika színpadáról. Emlékezetes, hogy a 2018-as választások előtt a sajtó királycsinálóként emlegette Lengyelt, mert – Gyurcsány kivételével – találkozott a baloldali pártvezetőkkel, köztük Botka Lászlóval, az MSZP akkori miniszterelnök-jelöltjével.
Mit mondjak? Én most sem osztom Lengyel optimizmusát, hogy egy jó üzenettel fél éven belül meg lehetne hódítani a többséget. Gyurcsányéknak eddig volt 13 évük, mégis képtelenek voltak megszervezni magukat. Akkor pont most, fél év alatt lennének erre képesek?
Dávid Ferenc is csak szeretné belebeszélni az emberek hasába a vágtató inflációt, amit a kormány kemény munkával leszorított. A valóság most is erősebb.
A helyzet az, hogy hiába akarja Lengyel, továbbra sem tudják megütni Orbán Viktort!
A szerző szerkesztő