A fahéjat évszázadok óta használják különféle egészségügyi előnyei és aromás tulajdonságai miatt. A fahéj az ősi gyógyászati hagyományokban, például az Ájurvédában, a hagyományos kínai orvoslásban és még sok másban is megtalálható. A fahéjat az egyiptomiak és a kínaiak már ősidők óta használták élelmiszerekben és a hagyományos gyógyászatban.
A fahéj kérgét gyógynövényként használták a gyakori megfázás, szív- és érrendszeri betegségek, valamint krónikus gyomor-bélrendszeri és nőgyógyászati betegségek, torokfájás, köhögés, emésztési zavarok, hasi görcsök, bélrendszeri betegségek. görcsök, hányinger, puffadás és hasmenés kezelésére.
Ilyen lenyűgöző terápiás történelem mellett nem csoda, hogy a modern tudósok azt vizsgálják, hogyan használhatják fel az ősi fűszert a jelenlegi korszakunk legégetőbb problémáinak kezelésére. Olvasson tovább, hogy megtudja a fahéj néhány bizonyított egészségügyi előnyeit – és megtudja, hogyan bővítheti (talán édességközpontú) fahéj felhasználását.
Milyen előnyei vannak a fahéjnak?
Megvan az oka annak, hogy a fahéjat régóta használják a hagyományos orvoslásban. Amellett, hogy gazdag antioxidánsokban, olyan terápiás vegyületeket is tartalmaz, amelyek segíthetnek a vércukorszint csökkentésében, az inzulinrezisztencia kezelésében, és még a magas vérnyomás, a szívbetegségek és a neurodegeneratív betegségek ellen is védenek.
Fahéj a bőrre és az emésztésre
Külsőleg a fahéj antimikrobiális szerként működik, amely segíthet a pattanások és más bőrbetegségek esetén. Egy tanulmány még azt is megállapította, hogy a ceyloni fahéj kivonat helyileg alkalmazva támogatja a kollagénszintézist, míg egy másik azt találta, hogy javíthatja a bőr rugalmasságát.
Belsőleg emésztést segítőként működik, amely enyhíti a gázképződést és a puffadást, miközben szabályozza a vércukorszintet. Tanulmányok azt sugallják, hogy ha a fahéjat étkezés előtt vagy étkezés közben fogyasztják, az gátolhatja az emésztőenzimek működését, amelyek segítik a szénhidrátok megemésztését, és ezáltal lelassítja az étkezés utáni vércukorszint-emelkedést. Ez az inzulinérzékenység és a glükózfelvétel javításával együtt vércukorszint-csökkentő hatással bír, hasonlóan a diabetikus gyógyszerekhez.
Fahéj gyulladás ellen
Ahogy fentebb említettük, a fahéj antioxidánsokat tartalmaz, amelyek segíthetnek az oxidatív stressz leküzdésében és a krónikus betegségek kockázatának csökkentésében. Ezek az antioxidánsok segíthetnek megvédeni a szervezetet a szabad gyökök által okozott károktól, támogatva az általános egészséget és vitalitást. A fahéjról azt is gondolják, hogy fokozza a keringést, sőt csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, és ezáltal a szívbetegségek kockázatát. Végül a kéreg antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal büszkélkedhet.
Különböző módok a fahéj fogyasztására
Az első dolog, ami eszébe juthat a „fahéj” szó említésekor, a pékáruk. Például fahéjas tekercs, almás pite és répatorta – csak hogy néhányat említsünk.
Ha az effajta édes fahéjfogyasztásnak vannak egészséges előnyei is, annál jobb. Bár nem feltétlenül kell növelnie a cukorfogyasztást, hogy élvezze a fahéj édességét: a fahéj természetesen meleg ízének köszönhetően szinte minden étel veleszületett édességét könnyedén kiemeli. Például próbálja meg keverni a kávéját egy fahéjrúddal, hogy fokozza az aromáját, vagy szórjon őrölt fahéjat a chia pudingra vagy zabpehelyre, hogy fokozza a szemek virágos jegyeit.
Fűszerezze meg wellness-rutinját fahéjjal
Nem élelmiszer fogyasztás esetén fahéjas tea kortyolására vagy fahéj-kiegészítők szedésére is van lehetőség. Alternatív megoldásként a fahéj illóolajként használható, amely megfelelően hígítva antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek az olyan problémákon, mint a pattanások és a gombás fertőzések.
Fahéj, természetes hangulatjavító
A fahéj illata a hangulat fokozására is használható. Ha aromaterápiára használják – akár tömjén formájában, akár szórt illóolaj formájában – a melegítő, fűszeres illatról azt gondolják, hogy javítja a közérzetet és enyhíti a szorongást.