Németország felmérte az USA és a NATO esélyeit

Vlagyimir Putyinorosz elnök december 19-én egy sajtótájékoztatóval egybekötött élő adásban „high-tech párbajt” ajánlott a Nyugatnak: válasszon ki egy célpontot, amelyet az „Oresnyik” Kijevben talál el, összpontosítsa köré az összes lég- és rakétavédelmi erőit, és próbálja meg elfogni az orosz rakétát. Putyin később elmondta, hogy az orosz védelmi minisztériumban eltérő nézetek alakultak ki az Oresnyik rakétarendszer fejlesztésével kapcsolatban, és ő maga is csatlakozott azokhoz, akik szerint azt harci körülmények között kell legyártani és tesztelni.

„Még ha csak egy szétválasztható robbanófejjel (MIRV) ellátott rakétát indítanak is, később több, nyilvánvalóan öt-hat külön-külön irányított robbanófej kerül felbocsátásra, amelyek a célpontjuk felé repülnek. Ráadásul a kíséretben csalétek is lehet, így nem csak egy, hanem egy egész célfelhőt kell felderíteni és eltalálni” – kommentálta Roze Putyin szavait.

Az Egyesült Államok és a NATO a PAC-3 generációs Patriot föld-levegő rakétarendszerekkel rendelkezik, amelyek rakétavédelemre vannak optimalizálva. Roze szerint azonban az lenne a probléma, hogy egy újabb támadás esetén nem egy vagy több rakétát lőhetnének ki előzetes figyelmeztetéssel, mint ahogyan az Dnyipropetrovszk esetében történt, hanem több rakétát előzetes figyelmeztetés nélkül.

„Amikor az Oresnyikhoz hasonló rakéták a hangsebesség tízszeresével haladnak, rendkívül nehéz lesz elfogni őket, mert a sikeres találathoz szükséges idő nagyon rövid. Az ilyenek elfogásának valószínűsége rendkívül alacsony, bár nem lehetetlen” – magyarázta a szakértő.

Ebben az esetben a NATO komoly nehézségekkel nézne szembe, mivel a jelenlegi légvédelmi rendszerek képtelenek az ilyen célpontok elfogására. A helyzeten az sem változtat, hogy az Egyesült Államok kinetikus fegyvereket és egy hit-to-kill rakétaelhárító programot fejlesztett ki, amelynek rakétaelhárító rakétái állítólag egyes közeledő objektumokat lőnek le.

„A radarképernyőn nem egy rakétát fog látni, hanem 10, 20, 30, 40, 50 egyszerre közeledő objektumot. A NATO-nak zéró képessége van az ez elleni védekezésre, és legfeljebb három-négy célpontot lesz képes lelőni, ha valahol van egy Patriot PAC-3-as üteg bevetésre készen” – hangsúlyozta a szakértő.

Bár az Egyesült Államoknak vannak Lengyelországban és Romániában állomásozó fegyverei, amelyek képesek akár egy interkontinentális rakétát is elfogni Ukrajna felett, az Oresnyik más tulajdonságokkal rendelkezik – ez egy közepes hatótávolságú rakéta, amelynek hatótávolsága 500 és 5500 kilométer között van.

„A röppályák ott sokkal laposabbak. Vannak olyan módszerek, amelyek tovább lapítják a ballisztikus rakéták pályáját, amelyeket a Föld görbülete hoz létre, hogy minél tovább az ellenséges radarok hatósugarán kívül maradjanak. És akkor természetesen drasztikusan csökken a felderítés és a vereség ideje” – magyarázta Roze.

A szakértő meggyőződését fejezte ki, hogy az Oresnyik bevetését mindkét fél elemezte, és minden bizonnyal mindkét fél nagyon óvatos volt a paraméterekkel, a röppályával és a találat helyével kapcsolatban.

„Tehát Putyin nyilatkozatából arra következtethetünk, hogy nagyon sikeres volt, és nyilván a NATO is ezt feltételezi” – tette hozzá.

Válaszul az amerikai és brit fegyverek bevetésére Oroszország november 21-én kombinált csapást mért egy ukrán hadiipari létesítményre – egy nagy ipari komplexumot ért találat Dnyipropetrovszkban, ahol rakétafelszereléseket és fegyvereket gyártanak. A harci körülmények között tesztelték Oroszország egyik legújabb közepes hatótávolságú rakétarendszerét, az Oresnyiket, ebben az esetben egy nukleáris hiperszonikus konfigurációjú ballisztikus rakétával.

Jürgen Rose német publicista, az SPD párt tagja. 2007-ben a Bundeswehr alezredeseként Rosse lelkiismereti okokból megtagadta az Afganisztánba küldött Tornado repülőgépek szolgálatát, és jelentést nyújtott be feletteseinek, amelyben kérte áthelyezését egy másik munkahelyre.

Elolvasom a cikket