„Szépségomegák”, amelyek stimulálják a kollagéntermelést

Kaufmann Angéla
2024. december 24. kedd. 16:49

Az omega–7-ek, amelyeket gyakran „szépségomegáknak” neveznek, a sejtek szintjén hatnak, mivel elősegítik a zsírégetést; támogatják az egészséges és szép bőrt, hajat és körmöket; és hozzájárulnak az általános egészségünkhöz. Itt megnézzük ezeket az omegákat, és azt, hogy miért érdemes fontolóra vennie, hogy hozzáadja őket étrend-kiegészítő rutinjához.

Mik azok az omega7-ek?

A testünk legtöbb szövetében (különösen a máj és a bőr zsírszövetében) jelen lévő omega–7-ek egyszeresen telítetlen zsírok, mint például a palmitoleinsav, a bendősav és a vakcénsav. Számos közelmúltbeli tanulmány megerősítette, hogy az omega–3 zsírsavhoz hasonlóan az omega–7 is számos egészségügyi előnnyel jár. A különböző omega–7-ek közül különösen előnyös a palmitoleinsav, amely béta-karotint tartalmaz, és elősegíti a bőr hidratálását.

Miért fontosak az omega7-ek?

Az omega–7 zsírsavak egészségügyi előnyeinek listája a következőket tartalmazza:

  • Fokozzák a kollagéntermelést, támogatja a bőr, a körmök és a haj egészségét, mivel hidratálják a bőrt
  • Hidratáltan tartják a nyálkahártyákat, beleértve a gyomor-bél traktus, a női reproduktív rendszer és a száj nyálkahártyáit
  • Segítenek a szem hidratálásában és a szárazszem-szindróma leküzdésében
  • Csökkentik a rossz LDL-koleszterin szintjét, és növelik a jó HDL-koleszterin szintjét
  • Támogatják a szív- és érrendszert
  • Jót tesznek az agynak és a kognitív funkcióknak
  • Segítik a gyomor-bélrendszer egészségét
  • Támogatják az egészséges anyagcserét
  • Segítenek a zsírégetésben és a vércukorszint szabályozásában
  • Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, és leküzdhetik az idős emberek krónikus gyulladását

Hol találhat omega7-et?

Az omega–7 zsírsavakat szerény mennyiségben tartalmazó élelmiszerek közé tartoznak bizonyos halak, például lazac, hering és szardínia (amelyek szintén gazdagok omega–3-ban). Más, omega–7-ben gazdag élelmiszerek az avokádó, a tejtermékek, egyes diófélék, köztük a makadámdió és néhány olaj, például a makadámdió-olaj.

A palmitoleinsav leggazdagabb forrása a homoktövisolaj, amelyet Ázsia és Európa számos részén termő homoktövis narancssárga termésének pépeséből és magjából állítanak elő. Régóta alkalmazzák a hagyományos kínai orvoslásban. A homoktövis szuperélelmiszer, gazdag antioxidánsokban, például béta-karotinban, C-vitaminban és ásványi anyagokban, emellett omega–3, –6 és –9 zsírsavakat is tartalmaz. Széles körben használják kozmetikában és arckezelésekben, hidratálóként, körömlakkokban, valamint maszkok és borogatások készítésére a hajra és a fejbőrre.

Így biztosíthatja, hogy megfelelő mennyiségű omega–7-et kapjon:

Ha nem fogyaszt rendszeresen zsíros halat, avokádót és makadámdiót, a legjobb módja annak, hogy megfelelő napi omega–7-bevitelt biztosítson, ha a homoktövisolajat beépíti étrendjébe. Szájon át is bevehető (egy teáskanál étkezés előtt) vagy nyersen is felhasználható salátákhoz és egyéb ételekhez öntetként. Javasoljuk, hogy lehetőség szerint bio és hidegen sajtolt olajat válasszunk. Egy másik egyszerű módja annak, hogy a tengerihomoktövis-olajat hozzáadja étrendjéhez, a homoktövisolajból készült kapszulák vagy por étrend-kiegészítő formájában. Egyszerű homoktövispor, amelyet turmixokhoz és shake-ekhez adhatunk, szintén kapható, de nehezebb lehet megtalálni.

Mennyi a homoktövisolaj ajánlott napi adagja?

Az omega–7 ideális napi adagját még nem határozták meg, és a kiegészítők 350 és 1000 milligramm közötti koncentrációban kínálják őket. A közölt tanulmányok azonban azt sugallják, hogy még az omega–7 alacsonyabb adagja, akár napi 210 milligramm is gyulladáscsökkentő és egyéb egészségügyi előnyökkel járhatnak.

Elolvasom a cikket