A salottahagyma Ázsiában őshonos, ahol évszázadok óta termesztik. A középkorban került Európába, és a korai telepesek vitték Amerikába.
Íze enyhébb, finomabb, édesebb és kevésbé csípős, mint a hagymáé. Ugyanúgy felhasználható, mint a hagyma, de enyhébb íze miatt gyakran használják salátákhoz és más olyan ételekhez, ahol finomabb hagymaízre vágynak.
A salottahagymának magas az antioxidáns-tartalma. Az antioxidánsok képesek semlegesíteni a szabad gyököket, vagyis olyan instabil részecskéket, amelyek károsíthatják a szervezet sejtjeit. A szabad gyökök akkor keletkeznek, amikor a szervezet lebontja az ételt, vagy olyan szennyező anyagokból, mint a füst, a sugárzás és más toxinok. Az antioxidánsok a szabad gyökök elpusztításán dolgoznak, mielőtt azok kárt okozhatnának.
A salottahagymában található egyik antioxidáns hatású vegyület a kvercetin, amely számos növényi eredetű élelmiszerben, például az almában, a hagymában és a szőlőben található. A kaempferol egy másik antioxidáns, amely segít megvédeni a sejtmembránokat a károsodástól, és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.
Az allicin szintén megtalálható a salottahagymában. Antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik, valamint antioxidáns hatásúnak bizonyult.
Az allicin nevű aminosavnak számos vizsgálatban kimutatták vérnyomáscsökkentő hatását. Amikor az allicint patkányok véréhez adták, növelte a nitrogén-oxid-szintáz aktivitását, amely a nitrogén-oxid termeléséért felelős. A nitrogén-oxid egy olyan molekula, amely az erek tágításával és ellazításával segít szabályozni a vérnyomást. Ez elősegíti a jó keringést és az alacsonyabb vérnyomást.
Emberi vizsgálatokban az allicin ugyanolyan hatásosnak bizonyult a vérnyomáscsökkentésben, mint egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszerek.
A Nutrition című szaklapban megjelent tanulmány szerint a Scrantoni Egyetem kutatói megállapították, hogy a salottahagyma fogyasztása csökkentheti a koleszterinszintet. A vizsgálatban résztvevőket két csoportra osztották, és az egyik csoport olyan étrendet kapott, amely a napi táplálékbevitel részeként salottahagymát tartalmazott. A másik csoport placebo diétát kapott. Négy hét elteltével a kutatók megállapították, hogy a salottát fogyasztó csoport koleszterinszintje kilenc százalékkal csökkent.
Bizonyítékok vannak arra, hogy a salottahagyma segíthet az allergiák megelőzésében vagy kezelésében. Egy tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik sok salottát ettek, kevesebb volt az asztmás epizódok előfordulása azokhoz képest, akik nem ettek. Egy másik tanulmány szerint a fogyasztása segíthet az allergiás nátha tüneteinek javításában, például az allergiásoknál gyakran előforduló orrjáratgyulladás.
A salottahagyma csökkentheti a tüsszögési epizódok számát és súlyosságát is az allergiásoknál. Ez a gyulladáscsökkentő, antioxidáns és vírusellenes tulajdonságainak köszönhető.
Gazdag kvercetinben, egy természetes antioxidánsban, amely számos gyümölcsben és zöldségben megtalálható. Kimutatták, hogy elősegíti a fogyást azáltal, hogy növeli a kalóriaégetés sebességét. Ezenkívül a kvercetin bizonyítottan csökkenti a szervezetben tárolt zsír mennyiségét.
A salottahagyma jó forrása a C-vitaminnak, amely elősegíti a csontok egészségét. A C-vitamin elengedhetetlen a kollagén termeléséhez, amely fehérje fenntartja a csontok szilárdságát. Ezenkívül a C-vitamin segíthet javítani a csontok egészségéhez fontos, egyéb ásványi anyagok és tápanyagok felszívódását.
Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a salttahagyma csökkentheti a megfázásos és influenzás betegek tüneteinek súlyosságát. Ezenkívül gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami segíthet csökkenteni a különböző fertőzésekkel járó fájdalmat és gyulladást.
A hagymafélék családja, köztük a salottahagyma is tartalmaz kénvegyületeket, amelyek elősegíthetik a méregtelenítést. Ezek a vegyületek segítenek lebontani a szervezetben lévő káros molekulákat és eltávolítani a méreganyagokat.
Az allicin például bizonyítottan lebontja a káros anyagokat, és csökkenti a gyulladást, elősegíti a fehérvérsejtek termelődését, és elősegíti a méreganyagok lebontását. Ezek a tulajdonságok együttesen az allicint a méregtelenítés és az általános egészség elősegítésének értékes eszközévé teszik.