Azoknak, akiknek már vannak egészségügyi problémáik, különösen óvatosnak kell lenniük a napi kávéfogyasztás mennyiségével. Például azoknak, akik szívritmuszavarban szenvednek. Hiszen a koffein rövid távú hatása a szervezetre a szívfrekvencia emelkedéséhez vezet.
Amint arra a szakértők emlékeztetnek, a ritmuszavar visszafordíthatatlan következményeket okozhat a szervezetben – akut szívelégtelenséget, a szív vérellátásának zavarát, vérrögöket, az agyi vérellátás akut zavarát, azaz stroke-ot.
Az orvosok szerint ezért a ritmuszavarban szenvedőknek komolyabban kell venniük az étrendjüket és az életmódjukat. Beleértve a kávéfogyasztást is.
„A szívritmuszavarok súlyos állapotok, amelyek folyamatos ellenőrzést igényelnek. Fontos, hogy az ilyen diagnózissal rendelkező betegek rendszeresen járjanak szívvizsgálatra. Ha felmerül a szívritmuszavar gyanúja, aritmológushoz kell fordulni. Az orvos ajánlásainak betartása és az előírt gyógyszerek szedése lehetővé teszi, hogy az aritmiában szenvedő emberek megőrizzék megszokott életminőségüket és elkerüljék a szövődményeket” – mondja Evgenia Eremina, az oroszországi FNCC FMBA kardiológusa.
Biztonságos adag
A koffeinnel való visszaélés nemcsak kávé formájában, hanem az energiaitalok összetételében is különösen veszélyes tachycardia esetén, amikor a szívfrekvencia már meghaladja a normális értékeket.
Ugyanakkor az oroszországi FMBA Szövetségi Tudományos Központ szakértői rámutatnak: az a tény, hogy egy csésze kávé szívrohamot okozhat, mítosz. Napi egy-két csésze kávé sem válhat a ritmuszavar kialakulásának kiváltójává.
„Egy ilyen adag biztonságos azok számára, akik akár szívinfarktust is elszenvedtek. A bármilyen típusú ritmuszavarral diagnosztizált betegek is megengedhetik maguknak az illatos ital egy adagját, ha kardiológus figyeli őket, és szedik az általa előírt gyógyszereket” – mondják az orvosok, pontosítva, hogy a kávé élénkítő hatását az ital koncentrációjának csökkentésével vagy tejszín, tej hozzáadásával lehet csökkenteni.
Anyagcsere kérdése
Mint a kardiológusok hozzáteszik, már régóta bizonyított, hogy a kávé nincs negatív hatással az egészséges ember állapotára. A szervezet reakciója erre az italra nagyban függ az adott személy anyagcseréjétől. Például, ha nincsenek anyagcsereproblémák, egyesek elalszanak egy csésze kávé után. Ha az anyagcsere zavart szenved, a koffein általában szívdobogást és álmatlanságot okoz.
„A különböző országokban végzett és a Heart Rhythm Society által közzétett nagyszabású vizsgálatok bebizonyították: a napi kávéfogyasztás mérsékelt adagokban nincs káros hatással a szívritmusra. Napi egy-két adag nem vezethet kóros változásokhoz a szervezetben. Sőt, a koffein antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású, így kis dózisban még egyes krónikus betegségek esetén is hasznos lehet” – bizonygatta az oroszországi FNAC FMBA.
A megengedett napi koffeinfogyasztási normát egy felnőtt számára 400 mg-nak tekintik. Az orvosok azt tanácsolják, hogy osszuk 2-3 alkalomra – úgy, hogy egy csésze italban ne legyen több, mint 100-200 mg koffein.
Azt is fontos megjegyezni, hogy a koffein nemcsak a kávéban, hanem más ételekben és italokban is megtalálható. Például a következőkben:
– teában,
– kakaóban,
– keserű csokoládéban,
– energiaitalokban,
– szénsavas italokban,
– bizonyos gyógyszerekben,