Izrael Jemen elleni csapásait ítélte el Oroszország

„Együtt érzünk minden áldozattal, beleértve azokat is, akik a december 21-i, [izraeli] Jaffa elleni csapásban megsérültek, és mielőbbi gyógyulást kívánunk nekik. Az izraeli hadseregnek a december 19-i incidenst követő reakciója azonban, amelyben először az amerikai haditengerészet, majd az egész önjelölt angolszász koalíció részt vett a Vörös-tengeren, egyértelműen aránytalan, és szintén megérdemli az elítélésünket” – mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsának Jemenről szóló ülésén. – Üzemanyagtartályokat, erőműveket és tengeri vontatóhajókat támadtak meg. A kikötői infrastruktúra súlyosan megrongálódott. Aggasztóak azok a médiában – köztük az izraeli médiában – keringő információk, amelyek szerint az IDF jemeni kikötők elleni támadását előre megtervezték, és hogy az izraeli vadászgépek már a levegőben voltak, amikor a Hútik december 19-én kilőtték rakétáikat. Mindezek a körülmények legalábbis alapos vizsgálatot igényelnek”.

Az orosz ENSZ-nagykövet szerint az elmúlt napokban „Jemen valóságos agressziónak volt kitéve a levegőből”, és az Egyesült Államok és Nagy-Britannia, amelynek támogatásával Izrael többek között a szanaai repülőteret támadta, veszélybe sodorta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője, Tedros Adan Ghebreyesus által vezetett ENSZ-delegációt.

„Az Egyesült Államok által támogatott újabb izraeli csapások eredményeként december 24-én ismét célba vették Szanaát és a Vörös-tengeren lévő jemeni kikötőket, olajterminálokat, erőműveket és a szanaai nemzetközi repülőteret, ahol éppen akkor tartózkodott az Egészségügyi Világszervezet magas rangú küldöttsége, élén Tedros [Adan] Ghebreyesus WHO-főigazgatóval” – mutatott rá az orosz diplomata.

Csak a csodával határos módon nem esett baja, mert saját elmondása szerint a WHO vezetőjének tartózkodási helyétől alig néhány méterre lévő objektumok megsemmisültek. A reptéri épületet ért csapás következtében legalább két ember meghalt, valamint a delegációt szállító repülőgép személyzetének egy tagja, amely egyébként a jemeni humanitárius helyzetről, valamint a fogva tartott ENSZ-alkalmazottak szabadon bocsátásáról szóló tárgyalások miatt tartózkodott Szanaában. Más szóval, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia, amely képmutató módon a szabadon bocsátásukat követelte, lényegében veszélybe sodorta az ENSZ tárgyalóit, akik éppen ezért utaztak Szanaába”.

Korábban izraeli repülőgépek támadták az Ansar Allah mozgalom által ellenőrzött jemeni területeket. Tömeges csapások érték a szanaai repülőteret, valamint Hodeidah és Ras Isa tengeri kikötőit. Az egyik csapás a nagy Ras Qatnib erőművet vette célba Hodeidában.

A Gázai övezetben kiéleződött konfliktust követően az Ansar Allah arra figyelmeztetett, hogy izraeli területeket fog bombázni, és megakadályozza a Vörös-tenger és a Bab el-Mandeb-szoros vizein való áthaladást mindaddig, amíg a palesztin enklávéban folyó hadművelet és népirtás véget nem ér.

Elolvasom a cikket