A négy leghatásosabb fűszer a téli fáradtság ellen

Az ünnepi készülődéssel biztosan mindenkinél előkerült a szegfűszeg, a fahéj, vagy éppen a gyömbér. Ezekről az új évben sem kell lemondani, hiszen számos jótékony hatással bírnak a szervezetünkre.

Gyömbér, a karakteres ízű gyógynövény

A fűszer továbbra is megosztó, hiszen karakteres íze miatt nem mindenki szereti. A gyökerének rengeteg gyógyító hatása van, így amellett, hogy segít enyhíteni az emésztőrendszeri panaszokat, csökkenti a hányingert, a hasi görcsöket, és a puffadást. Segít kordában tartani a koleszterin- és a vércukorszintet, megkönnyítheti a diétát, így a téli, nehezebb ételeket fogyasztók is jól érezhetik magukat.

Egyes kutatások bebizonyították, hogy a gyömbérnek van egyfajta szíverősít hatása, ami segíthet megelőzni a rákos megbetegedéseket. A legtöbben teába teszik, de tulajdonképpen bármilyen ételben elfér. Akinek megfelelő az emésztése, nem érzi a gyomrát folyamatosan tele, a hatás pedig felpuffadva, az kevésbé lesz fáradt vagy depressziós.

Fahéj, az egész évben használható fűszer

A fahéj egy olyan fűszernövény, ami nemcsak télen, hanem akár nyáron is használható. Az ókori rómaiak „a lélek egyensúlyának visszaállítására” használták. Ez tehát azt jelenti, hogy segít átvészelni a téli sötét és depressziós időszakot. Emellett természetesen számos egészségügyi hatása ismert, hiszen gazdag antioxidánsokban, gyulladáscsökkentő volta mellett pedig még az emésztőrendszerre, illetve a vércukorszintre is jótékony hatással lehet.

A szakemberek szerint megelőzhető vele a fogszuvasodás, de bevethetjük a kellemetlen szájszag ellen is. Érdemes tehát beilleszteni a mindennapjainkat, főleg, ha még az anyagcserénket is fel szeretnénk pörgetni.

Szerecsendió, az idegrendszer gyógynövénye

A szerecsendió egy aromás, kellemes, mégis erős fűszer, amivel főzés során érdemes óvatosan bánni. Egészségügyi hatásai közül ki kell emelnie egy jótékonyan hat az emésztésre, segít a savtúltengés elleni harcban. Kis adagban tökéletes megoldás fejfájás ellen, a fűszernövény kedvezően hathat az idegrendszerre, így könnyebben viseljük a téli bezártságot, sötétséget, és hideget. Aki gyakran küzd télen depresszióval, annak érdemes kipróbálnia, ezt a remek növényt, ami gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással is rendelkezik.

Ha mindez nem lenne elég, akkor pozitív hatást gyakorolhat a bőr egészségére, szépségére, fokozza a libidót, de még a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében is hatékony segítséget nyújthat.

Édesgyökér, a fáradtság ellenszere

Aki gyakran kimerült, sokszor zombi-üzemmódban működik, ezért naponta több csésze kávét elfogyaszt, annak a mellékveséje könnyen kifárad. Ennek tünete a kimerültség, az idegesség és az álmatlanság. A mellékvesék felelnek a kortizol termelésért, ami fontos szerepet játszik a szervezet stresszválaszában. A folyamatos stressz miatt a mirigyek keveset termelnek belőle, ami aztán fáradtsághoz vezethet.

Az édesgyökér azonban egy általánosan használt, természetes gyógymód a kortizol szint helyreállítására. Idővel megszűnhet a krónikus téli fáradtság és depresszió. Fontos, hogy a gyógynövény esetében ügyelni kell, ugyanis nagyobb dózisban megemelheti a vérnyomást.

Elolvasom a cikket