Keleti praktikák a hosszú élethez

Sokan rendszeresen szembesülünk gerincproblémákkal. Az ülő életmód, vagy fordítva, a túlzott fizikai aktivitás fájdalomhoz és kellemetlen érzéshez vezet a hátban. A kutatások azonban azt mutatják, hogy a mozgás, még mérsékelt mennyiségben is, lényegesen jobb a gerincnek, mint a hosszan tartó ülés – adta hírül a pravda.ru.

Ritkán gondol valaki arra, hogy helyesen ül-e éppen. Mindeközben az általunk megszokott pozíciók óriási terhet róhatnak a testre. Például az előrehajlás és lehajlás 3-ról 18 kg-ra növeli a nyaki gerincre nehezedő nyomást! Ezzel szemben a Japánban és Indiában hagyományosan alkalmazott lótuszpozíció vagy térdelés jótékony hatással van az egészségre.

Mi a japán és indiai pózok titka

A fő ok, amiért ezek a pózok előnyösek, a hát és a csípő közötti szögben rejlik. A szokásos üléshelyzetben ez a szög természetellenes, ami idővel gerincbetegségekhez és a várható élettartam csökkenéséhez vezet. Ugyanakkor a japán térdelő (seiza) vagy indiai lótusz póz csökkenti a hát alsó részének stresszét, javítja a vérkeringést és elősegíti az ellazulást.

Japán ülés

Ahhoz, hogy megpróbáljon úgy ülni, mint a japánok, térdeljen, és a fenekét támasztja a sarkára. Ez elsőre furcsa lehet, ezért kezdje rövid időközökkel. Idővel és az időtartam növelésével észreveszi majd, hogy a háta kevésbé feszül, és általános egészségi állapota javul.

Indiai lótusz póz

Üljön le a padlóra hajlított lábakkal, és tegye keresztbe úgy, hogy az egyik láb a másik láb combján feküdjön. Ez a pozíció erősíti a hátizmokat és növeli a rugalmasságot. Ha a lótusz nehéznek tűnik, kezdje egy könnyebb pózzal, hajlított térddel.

Alternatív megoldások: modern megközelítés

A technológiaibb megoldásokat keresők figyelmébe ajánlhatja a norvég tudósok által 1979-ben feltalált „egyensúly” széket. Lehetővé teszi, hogy térdre támaszkodva üljön, tehermentesítve ezzel a gerincet. A szék azonban soha nem vált népszerűvé: a legtöbben kényelmetlennek találják.

Elolvasom a cikket