Ahol a Föld véget ér – minden, amit a Horizontról tudni kell

MH
2024. december 31. kedd. 21:41

Amikor a parton állunk és a távolba nézünk, gyakran felmerül a kérdés bennünk: milyen messze van a horizont? A válasz nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik, hiszen ez sok tényezőtől függ, beleértve a megfigyelő tengerszint feletti magasságát is – írta meg a pravda.ru.

Számítási képlet

A horizont az a pont, ahol a Föld felszíne görbülete miatt kezd túllépni a láthatóságon. A durva számításhoz használja a következő képletet:

D ≈ 3,57 x √h,
ahol:

  • D a horizont távolsága kilométerben,
  • h a megfigyelő magassága méterben.

Például, ha Ön 1,7 m magas, és vízszintes felületen áll, a horizont körülbelül 4,7 km-re lesz Öntől. És ha 100 métert mászik (például egy világítótoronyhoz), a távolság 35,7 km-re nő.

Láthatóságot befolyásoló tényezők

  • Természeti körülmények. Tiszta időben messzebbre lehet látni a horizontot, mint ködös napokon. Az atmoszférikus hatások, például a fénytörés, torzíthatják a vonal pontos helyét.
  • Megfigyelő magassága. Minél magasabban vagy, annál távolabb van a horizont. Ezért egy felhőkarcoló magasságából a látótávolság elérheti a több tíz kilométert.
  • A Föld felszíne. Ha a terep egyenetlen, az útvonalon lévő tárgyak eltakarhatják a horizontot, csökkentve a látszólagos távolságot.

Horizont a térben

A pályán keringő űrhajósok számára a horizont teljesen másnak tűnik. Körülbelül 400 km-es távolságból (a Nemzetközi Űrállomás pályamagassága) a bolygó tiszta ívének formáját ölti.

Jövőképünket úgy alakítottuk ki, hogy a horizontot a föld és az ég „találkozási pontjaként” érzékelje. Valójában ez nem igaz: a horizont folyamatosan távolodik, ahogy felemelkedsz.

Elolvasom a cikket