Fehér, fekete vagy sötétzöld foltok a szobanövényeken vagy annak környékén? Ez a poros vagy bolyhos anyag valószínűleg penész. Íme, hogyan szabadulhatunk meg gyorsan a penésztől, és hogyan akadályozhatjuk meg, hogy visszatérjen.
A legjobb módszerek a penész kezelésére és megelőzésére a szobanövényeken
A lisztharmat olyan, mintha a leveleket liszttel porították volna be. Akkor jelenhet meg, ha a növény nem kap elég fényt. A fehér penész általában bolyhos textúrájú, és úgy néz ki, mint a pamut. A szobanövények szöveteit érintheti párás környezetben. A fekete vagy korompenész sötét színű és általában foltos mintázatú. A talajban és a növény körüli felületeken alakulhat ki, ha túlöntözzük a növényt.
1. Vigyük ki a növényt a szabadba, hogy megakadályozzuk a penész terjedését
A növény tisztítása során a penészspórák a levegőbe kerülhetnek, és más területeket is megfertőzhetnek a házban. Ezért biztonságosabb, ha a növényt kint tisztítjuk meg. Olyan helyre tegyük, ahol távol van fáktól és más növényektől.
2. Permetezzük le szódabikarbóna és víz keverékével
Ha lisztharmat van a leveleken, ne töröljük le azt. Ez könnyen eloszlathatja a penészspórákat és visszahozhatja a penészt. Ehelyett keverjünk el 1 evőkanál szódabikarbónát 1 liter vízben, és töltsük egy permetező flakonba. Alaposan permetezzük be vele a levelek mindkét oldalát, és hagyjuk, hogy a felesleges víz lecsöpögjön. Ha a permetezés nem válik be, és a penész visszatér, tartsuk a növényt egy 21 °C körüli hőmérsékletű helyiségben, lehetőleg nyitott ablak közelében, és ügyeljünk rá, hogy a földje szárazabb maradjon.
3. Vágjuk le a fehér vagy fekete penésszel fertőzött leveleket
Ha a letörlés után még mindig látszik penész a leveleken, vágjuk le azokat. Alaposan vizsgáljuk meg a leveleket, és ne felejtsük el a levelek alsó oldalát is ellenőrizni. Ezután olló vagy metszőolló segítségével vágjuk le a száruknál az érintett leveleket. Ez javítja a levegő áramlását a növény körül, megakadályozva, hogy több penész nőjön. A penészes leveleket dobjuk ki, ügyelve arra, hogy ne érintkezzenek más növényekkel.
4. Permetezzük le a penészes növényt egy természetes gombaölő szerrel
Miután eltávolítottuk a penészt, permetezzük be a növényt egy réteg gombaölő szerrel, hogy megakadályozzuk a penész visszatérését. Addig permetezünk, amíg a gombaölő szer cseppekben le nem folyik a levelekről. Várjunk hét napot, majd permetezzük le újra a növényt, és figyeljük meg, hogy visszatér-e a penész.
5. Távolítsuk el a növény földjének felső rétegét
Ha penészt találunk a szobanövény földjén, valószínűleg csak a felső réteget érinti. Egy kanál vagy kisebb ásó segítségével távolítsuk el a cserép földjének felső rétegét és a rajta lévő penészt.
6. Ültessük újra, ha a penész a föld felszíne alatt is jelen van
A penész szeret növekedni, terjedni, különösen nedves, vizes környezetben. Ha azt észleljük, hogy a penész 5-7 cm-rel a talaj felszíne alatt is megtalálható, ültessük át. Rázzunk le minél több földet a növény gyökereiről, mert különben a penész visszatérhet az új földben, és gyökérrothadást okozhat. Mindig ültessük a növényeket steril talajba, mivel ezeket hővel vagy vegyszerekkel kezelték, hogy csökkentsék a talajban lévő baktériumok mennyiségét. Így elkerülhetjük, hogy nem kívánt penészspórák szennyezzék be az új cserepet. Válasszunk olyan földet, amely megfelel a növény igényeinek.
7. Adjunk természetes gombaölőt a földhöz, hogy megakadályozzuk a penész visszatérését
Próbáljunk meg a fahéjat (1 evőkanál fahéj – 1 csésze meleg víz), szódabikarbónát vagy almaecetet (2 evőkanál, 1 liter víz) szórni/fújni a földre. Ezek az összetevők természetes módon távol tartják a penészt anélkül, hogy káros hatással lennének a szobanövényre.
8. Hagyjuk, hogy a talaj megszáradjon, mielőtt újra meglocsolnánk
A túlöntözés penészproblémákhoz vezethet a szobanövényeknél. Mindig ellenőrizzük, hogy a talaj felső rétege száraz-e, mielőtt öntöznénk, mivel minden növényfajta különböző mennyiségű vizet igényel. Pár naponta szúrjuk bele az ujjunkat a talajba. Ha 2-3 cm (6-8 cm) mélységig száraz, itt az ideje locsolni. Locsoljuk lassan, hogy a víz beszivárogjon és átfolyjon a talajon, és álljunk meg, amikor a víz elkezd kifolyni a cserép lefolyónyílásainál. A talaj száradása megakadályozza, hogy a penészspórák elszaporodjanak, mivel nem lesz nedvesség, amin megtapadhatnak.
9. Tartsuk tisztán a növényt és az edényt
A lehullott és bomló levelek, valamint a por penészproblémákat okozhatnak, ezért fontos, hogy ezeket eltávolítsuk. Vágjuk le a növény holt részeit, és rendszeresen töröljük le a leveleket egy nedves ruhával.