A Kairótól délre fekvő Szakkara keleti lejtőjén végzett ásatások során ősi sírokat, masztabákat (az ókori egyiptomi sírok téglalap alakú felépítménye) és különböző értékes leleteket tártak fel, amelyek kora a második dinasztia végére és a harmadik dinasztia elejére (i. e. 2650 körül) nyúlik vissza, valamint több mint tíz temetkezést az Újbirodalom tizennyolcadik dinasztiájából (i. e. 1550-1292) – számolt be a greekreporter.com.
„Ez az új bizonyíték arra utal, hogy Szakkara nemcsak az Óbirodalom idején volt jelentős temetkezési hely, hanem az Újbirodalom idején is jelentős volt, amikor a Hüpszosz kiűzése után Memphisz újra Egyiptom fővárosává vált” – mondta Mohamed Ismail Khaled, a Legfelsőbb Régiségtanács főtitkára .
Hangsúlyozta továbbá a leletek jelentőségét, amelyek szerinte arra utalnak, hogy a szakkarai nekropolisz északabbra is kiterjedt, mint korábban hitték.
Újabb leletek derítenek fényt az ókori Egyiptom történetére
Mohamed Abdel-Badie, az egyiptomi régiségügyi ágazat vezetője szerint a régészek két vályogtégla-mastabát és két sziklába vájt sírt fedeztek fel, amelyek közül az egyikben egy mészkővel lezárt akna vezet egy sírkamrába.
A sírok közelében számos leletet találtak, köztük egy alabástrom tálat, egy tömör hengeres edényt és egy mészkő pecsétet. A régészek szerint ezek mindegyike további betekintést nyújt a temetkezési szokásokba és a kor anyagi kultúrájába.
Nozomu Kawai, a japán misszió vezetője elmondta, hogy a korábbi szezonokban feltárt görög–római katakombákban végzett tisztítási és ásatási munkálatok során további értékes leleteket tártak fel. Ezek közé tartoznak mumifikálódott maradványok, temetkezési szentélyek terrakotta modelljei, Ízisz és Aphrodité figurák töredékei és kerámiatöredékek.
„Ezek a leletek tükrözik Szakkara gazdag és sokrétű történetét, és aláhúzzák a több korszakot átfogó temetkezési hely jelentőségét” – mondta Kawai.
A csapat várhatóan a következő ásatási szezonban is folytatja munkáját, remélve, hogy még több értékes titkot fedezhetnek fel erről az ikonikus területről.
Szakkara nekropolisza újabb és újabb titkokat tár fel
A régészek folyamatosan újabb és újabb leleteket fedeznek fel a szakkarai nekropoliszban. Az egyik legutóbbi leletet 2023 tavaszán találták meg a régészek, amikor ősi mumifikációs műhelyeket és sírokat fedeztek fel ugyanazon a területen – közölte a kormány.
Mostafa Waziri, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának vezetője elárulta, hogy ezek a műhelyek, ahol embereket és szent állatokat mumifikáltak, a 30. fáraó-dinasztia idejéből, mintegy 2400 évvel ezelőtti időszakból származnak – jelentette az Al Jazeera.
A kutatók a mumifikálás folyamatához használt kőágyakra bukkantak. Emellett olyan agyagedényeket is feltártak, amelyeket kifejezetten szervek és más, a szent rituálék során használt edények tárolására terveztek – közölte az egyiptomi turisztikai és régiségügyi minisztérium.
Az ókori műhelyekben felfedezett ágyak végén speciális ereszcsatornák voltak, amelyek megkönnyítették a mumifikálási folyamatot. Az egyik műhely előzetes vizsgálatai arra utalnak, hogy elsősorban szent állatok mumifikálására használták – írja az Al Jazeera.