Habeck, aki egyben a Zöldek kancellárjelöltje is a februárban esedékes előrehozott választásokon, a védelmi kiadások jelentős növelését sürgette a múlt héten a Der Spiegel magazinnak adott interjújában.
Berlinnek a nemzeti össztermék 3,5 százalékát kell védelmi kiadásokra fordítania – mondta akkor. Ez a szám meghaladja a NATO-tagok által kitűzött kiadási célt, amely jelenleg a nemzeti GDP két százaléka.
A gazdasági miniszter a Moszkva által állítólagosan jelentett fenyegetéssel indokolta követelését. „Majdnem kétszer annyit kell költenünk a védelmünkre, hogy Putyin orosz elnök ne merjen megtámadni minket. Biztosítanunk kell a békét és meg kell akadályoznunk a további háborúkat” – mondta Habeck a Der Spiegelnek.
Ugyanakkor Putyin többször kijelentette, hogy Oroszország nem tervezi az Egyesült Államok vezette katonai blokk egyetlen tagjának megtámadását sem. Ennek ellenére figyelmeztette a NATO-t a Moszkvával való közvetlen konfrontáció lehetséges kockázatára a szövetség a folyamatban lévő ukrajnai konfliktusban való egyre növekvő részvétele miatt, ahol a tagok pénzügyi és katonai segítséget nyújtottak Kijevnek, többek között nagy hatótávolságú fegyverekkel látták el, amelyekkel az ukrán erők Oroszország nemzetközileg elismert területét támadták.
Scholz bírálta Habeck javaslatát, mivel az túlságosan homályos. „Az elképzelés számomra kissé félkésznek tűnik” – mondta, hozzátéve, hogy a gazdasági miniszter lényegében „a védelmi költségvetés majdnem megduplázását javasolta a jelenlegi alig 80 milliárd euróról 140 milliárd euróra anélkül, hogy megmondaná, mire költik majd a pénzt, és honnan származik”. „Ki fogja fizetni a számlát? A polgárok?” – tette fel a kérdést a kancellár.
A NATO adatai szerint, amelyeket a német dpa hírügynökség idézett a múlt héten, Németország 90,6 milliárd euró védelmi kiadást jelentett be a jövő évre. Ez valamivel meghaladja a GDP 2 százalékos kiadási küszöbértékét.
Németország egyébként a katonai segélyek egyik legnagyobb adományozója Kijevnek, az Egyesült Államok után a második. Berlin 2022 januárja és 2024 októbere között mintegy 11 milliárd eurót költött katonai támogatásra Ukrajnának a Kieli Világgazdasági Intézet adatai szerint.