A X. századból származó férfi csontvázakat rendszeresen találnak íjak, nyilak és más fegyverek mellett, egy új tanulmány szerzői azonban egy 1100 éves nő meglepő felfedezéséről számolnak be, akinek sírleletei között hasonló fegyverzetet találtak, ami kérdéseket vet fel egyedi identitásával kapcsolatban.
A titokzatos hölgy egyfajta ritkaság a globális régészeti feljegyzésekben, amelyek nagyon kevés női csontvázat tartalmaznak fegyverek mellé temetve. És bár csábító a feltételezés, hogy harcos nő lehetett , a tanulmány szerzői óvatosságra intenek, mielőtt bármilyen izgalmas következtetésre jutnánk.
Az egyszerűen csak SH-63 néven ismert rejtélyes egyedet a magyarországi Sárrétudvari-Hízóföldi temetőben találták, ahol a kutatók korábban már nagy számban tártak fel fegyvereket és lovas felszerelést tartalmazó temetkezéseket. A temető a X. századi magyar honfoglalás korában volt használatban, amikor ezek a szakértő íjászok lovukkal végigdübörögve a kontinensen halált és pusztítást okoztak ellenségeiknek Európa-szerte.
A lelőhely összes többi temetkezésétől eltérően azonban SH-63 sírja zavarba ejtően vegyesen tartalmaz férfi és női temetkezési tárgyakat, olyan fegyvereket, mint a „páncéltörő” nyílhegyek, egy agancsból készült íjlemez és egy tegez töredékei, valamint ékszerek és egy hajkarika. Ez némi kétséget hagyott a tanulmány szerzőiben az ősi egyén nemét illetően, ami arra ösztönözte őket, hogy morfológiai és genetikai elemzéseket végezzenek.
Sajnos a csontok rossz konzerváltsági állapota miatt nehéz volt részletes információkat szerezni az alany életmódjáról, egészségi állapotáról és halálakor betöltött életkoráról, bár minden adat arra utalt, hogy ez a személy valóban nő volt. Jelzésértékű, hogy ez az első alkalom, hogy a10. századi Kárpát-medencében fegyverek mellé temetett nőstényt találtak.
A következő automatikusan felmerülő kérdés tehát az, hogy vajon egy harcos maradványairól van-e szó. Mint a tanulmány szerzői rámutatnak, a harcos foglalkozást nehéz megállapítani, mivel az egy sajátos társadalmi és jogi státusszal jár, amelyet csak az írott forrásokból lehet igazán megerősíteni.
Megjegyzik azonban, hogy a női maradványokon bizonyos felső végtagsérülések és ízületi elváltozások látszanak, amelyek Sárrétudvari-Hízóföldön általában csak férfi csontvázakon láthatók. Jelentős, hogy ezek a jelek feltűnően hasonlítanak a fegyverek és lovas felszerelések mellett eltemetett más egyéneken találtakhoz, ami arra utal, hogy a nő valószínűleg hasonló életmódot folytatott, mint ezek a férfiak.
„Minden bizonnyal az egyik legérdekesebb kérdés, hogy az esetet harcos temetkezésnek tekinthetjük-e” – írják a kutatók. „Sajnos a kutatás jelenlegi szintjén ez egy nyitott vita kell, hogy maradjon”.
„Mindazonáltal bátran kijelenthetjük, hogy ez az egyén valóban az első ismert női temetkezés fegyverekkel a magyar honfoglalás korából a Kárpát-medencében”.